Jeho lidé našli unesené děti v ústecké garáži, teď bude ředitelem krajské policie (Aktuálně.cz)

Sekce pro vkládání článků, které se nehodí do ostatních podsekcí Reakce na média a které jsou zároveň s ohledem na téma fóra relevantní, a následnou diskuzi mezi uživateli (případně i neregistrovanými návštěvníky). Prosím, vkládejte pouze články valné kvality.
Pravidla fóra
UPOZORNĚNÍ: Fórum Reakce na média vč. svých podsekcí právě prochází rekonstrukcí. Více informací se dozvíte ZDE.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5491
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2264 poděkování

Jeho lidé našli unesené děti v ústecké garáži, teď bude ředitelem krajské policie (Aktuálně.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Ústecká krajská policie je jednou z nejvytíženějších v Česku. Zároveň se opakovaně zabývá kauzami, jež vzbuzují celostátní zájem veřejnosti. Letos v září odešel do penze její dlouholetý ředitel Jaromír Kníže. Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, už je rozhodnuto o jeho nástupci. Bude jím náměstek pro kriminální policii. Ve středu ho v Ústí nad Labem jmenuje policejní prezident Martin Vondrášek.

"Po příjezdu hlídky na místo a prověření zvukovými signály jsme zjistili, že přichází reakce na bouchání do vrat. Využili jsme svého práva, vnikli do objektu a děti vrátili rodičům," popisoval novinářům 13. září 2016 náměstek pro kriminální policii Ústeckého kraje Zbyněk Dvořák, jak jeho lidé objasnili sledovaný případ.

Blízké kamarády, třináctiletou dívku a o tři roky staršího chlapce, držel pachatel deset dní v garáži v Ústí nad Labem. Unesl je, když se procházeli u řeky. Děti se přitom znaly jen několik dní. Ústecká policie prověřovala desítky oznámení, kde by dívka s chlapcem mohli být. Jejich únosce dostal 16 let vězení.

Za pátrání odpovídal právě náměstek Dvořák, ve funkci byl tehdy necelý rok a půl. Podle zjištění Aktuálně.cz nyní povýší. Stane se ředitelem ústecké krajské policie. Ve středu ho jmenuje policejní prezident Martin Vondrášek. Dvořák se stane teprve třetím šéfem policie v Ústeckém kraji jmenovaným po roce 2000.

Priority představí až po jmenování

"Máte dobré informace, ale jste příliš rychlý. Pořád jsem náměstkem pro kriminální policii," potvrdil Aktuálně.cz plukovník Dvořák nadcházející jmenování. Priority v nové funkci nepopsal právě s odvoláním na to, že se ředitelem teprve stane. Policejní prezident ho jmenuje ve středu v deset hodin dopoledne ve Školním středisku policie v ústecké čtvrti Severní Terasa. 

Zbyněk Dvořák slouží u policie od roku 1992. Začínal na Chomutovsku jako inspektor pořádkové policie. Působil také jaké vyšetřovatel. Než odešel na krajské ředitelství, byl zástupcem ředitele sboru na Chomutovsku. Náměstkem pro kriminální policii Ústeckého kraje se stal v červnu 2015. V takzvaném nabídkovém řízení na nového ředitele kraje byl jediným uchazečem. 

Dvořákův předchůdce Jaromír Kníže řídil krajskou policii posledních osm let, před ním byl ředitelem od června 2012 Tomáš Landsfeld. Ten vystřídal řádného šéfa Jiřího Vorálka, který sbor na severu Čech vedl od roku 1994. Policejní prezidium zatím jmenování Dvořáka nekomentuje. "Informace k tomuto tématu poskytneme během středy," řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidia Jozef Bocán.

Krajská policie patří v poměru množství trestné činnosti a počtu policistů mezi vůbec nejvýkonnější sbory v zemi. Loni lidé v regionu spáchali 16 365 trestných činů, což je páté nejvyšší číslo v Česku. Větší kriminalita je v absolutních číslech jen v Praze, Moravskoslezském, Středočeském a Jihomoravském kraji.

Kritika a únos, po kterém se tělo nenašlo

V úvodu zmíněné pátrání po dětech přitom provázela kritika jejich rodičů, podle nichž policie nebyla důsledná. Příslušníky ke zmíněné garáži navedli samotní rodiče, když od uneseného chlapce dostali dopis, ve kterém zašifroval jejich vynucenou skrýš. Rodiče dopis rozluštili a požádali hlídku o zásah v garáži.

Postup policie v tomto případě prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale nikoho neobvinila. K závažnějšímu pochybení nedošlo ani podle vnitřní kontroly policie. Ta objevila jen dílčí nedostatky, které však na samotné pátrání neměly vliv, jak tehdy informoval mluvčí prezidia.

Dvořák zodpovídal i za pátrání po Michaele Muzikářové z Ústí nad Labem. Tehdy dvanáctiletá dívka nepřišla 11. ledna 2017 do školy. Také tomuto případu věnovala pozornost celostátní média. Kriminalisté ho odložili. Dospěli k verzi, že Michaelu zavraždil její otčím Otakar S. Ukázala na něj série nepřímých důkazů. V minulosti byl obžalovaný za sexuální útok vůči dítěti.

Tělo dívky se však nikdy nenašlo. Otakar S. se ho zbavil. Následně spáchal sebevraždu, aniž by komukoliv řekl, kam tělo schoval. "Naděje je vždycky, bohužel čas pracuje proti nám. S odstupem času se samozřejmě šance snižuje," řekl Dvořák v květnu 2017 k naději na nalezení živé dívky. V září policie případ odložila.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 8
Příspěvky: 991
Dal: 114 poděkování
Dostal: 311 poděkování

Re: Jeho lidé našli unesené děti v ústecké garáži, teď bude ředitelem krajské policie (Aktuálně.cz)

Nový příspěvek od MR_Xguard »

To je případ se Zdneňkem Hryščenko. Tento jedinec byl dříve registrovaný i zde, kde se původně svěřil o svém prvním trestném činu. Pak zmizel, smazal (přepsal) svoje zprávy, po nějaké době se o něm opět psalo ve spojení s tímto případem únosu.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5491
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2264 poděkování

Re: Jeho lidé našli unesené děti v ústecké garáži, teď bude ředitelem krajské policie (Aktuálně.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Ještě to rozmazávej :D
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?