Farář v Kurdějově dětem zničil "symboly satanistického svátku", píše o něm i BBC (Aktuálně.cz)

Sekce pro vkládání článků, které se nehodí do ostatních podsekcí Reakce na média a které jsou zároveň s ohledem na téma fóra relevantní, a následnou diskuzi mezi uživateli (případně i neregistrovanými návštěvníky). Prosím, vkládejte pouze články valné kvality.
Pravidla fóra
UPOZORNĚNÍ: Fórum Reakce na média vč. svých podsekcí právě prochází rekonstrukcí. Více informací se dozvíte ZDE.
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2264 poděkování

Farář v Kurdějově dětem zničil "symboly satanistického svátku", píše o něm i BBC (Aktuálně.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Měla to být zábava pro děti, která přinese světlo do podzimních večerů. Umístění vydlabaných dýní se svíčkou do parku poblíž fary však vyděsilo faráře, a tak je zničil. Obyvatele Kurdějova jeho čin velmi popudil. Klerik se brání, že musí chránit děti a rodiny před skrytým duchovním zlem. Svým činem se dostal až na stránky britské veřejnoprávní stanice BBC.

Dosud znali název obce Kurdějov, která má 420 obyvatel a bývala součástí Hustopečí, hlavně milovníci vína. Po letošní akci pro místní děti nazvané dýňování se díky svému faráři Kurdějov dostal až na stránky BBC.

Vydlabané dýně se svíčkami umístěné v parku totiž poničil místní farář. Dokonce dvakrát. Považoval je za "symboly duchů (zla)". 

"Při vyjití z fary, v neděli večer, jsem uviděl před naším posvátným územím umístěné četné symboly satanistického svátku "Halowin", který se zrodil ve zpohanštělém současném světě jako protiváha našich blížicích se svátků "Všech svatých" a "Dušiček", jednal jsem podle své víry a povinnosti být otcem a ochráncem svěřených dětí, "duší" a symboly odstranil," uvedl farář Jaromír Smejkal v písemné omluvě starostovi obce. 

Podle něj došlo ke kolizi dvou světů - náboženských i světonázorových. Za smutek způsobený dětem se omluvil. "Ale zkuste se zamyslet nad tím, že mou povinností je chránit jako autorita a kněz děti a rodiny před skrytým duchovním zlem, a to i když si škodu, kterou sami sobě svým jednáním působí, nemusí uvědomovat, a proto jsou ještě více ohroženi," dodal. 

Za radikální postoj svého faráře se omluvil i jeho nadřízený, generální vikář brněnské diecéze. Smejkala upozornil na nevhodnost jeho chování.

Na farářovu hlavu se snesla velká kritika místních obyvatel. Starosta Jaroslav Matýšek zrušil diskuse pod veškerými příspěvky o dýňování na facebookovém účtu obce a nabádá k respektu. "V naší obci není prostor pro nenávist," uvádí. 

Obec se však díky svému duchovnímu dostala až do zpravodajství BBC. Její pražský zpravodaj s odvoláním na Břeclavský deník, který o události informoval jako první, článek uvedl titulkem "Czech village priest sorry for smashing pumpkins", tedy Český vesnický farář se omluvil za zničení dýní. Závěrem dodává, že je Česko považováno za jednu z nejateističtějších zemí na světě a že si část obyvatel stěžuje na zaplevelování českých tradic importovanými svátky, například Halloweenem.

Se satany však tento původně keltský svátek nemá nic společného. Slaví se  31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Byla to také oslava příchodu zimy a keltského nového roku. Keltové věřili, že je to zároveň den, kdy se objevuje most mezi světem mrtvých a živých a duše tak mohou na jednu noc přicházet zpět za námi.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Dal: 1648 poděkování
Dostal: 3535 poděkování

Re: Farář v Kurdějově dětem zničil "symboly satanistického svátku", píše o něm i BBC (Aktuálně.cz)

Nový příspěvek od Kasz »

Blbec blbcem zůstane, i když se může třeba omlouvat. Ty dýně někomu hrozně ublížily, a možná by i pálil knihy Harryho Pottera, kdyby viděl, jak je čte nějaké dítě, ne? "Odstup, satane!" by měla být výzva především pro něj samotného. Jako ano, i kněz je jenom člověk, ale zničit něco, s čím si dal někdo práci? Neřeknu kdyby to bylo nějak vulgární, ale dnes snad každá MŠ i ZŠ nějakým způsobem Halloween "slaví", protože ty světýlka v těch dýních ve tmě prostě hezky svítí a dětem se to líbí.
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Bouře
Globální moderátorka
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 18
ve věku do: 40
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Anti-contact MAP ally
Dal: 1007 poděkování
Dostal: 1069 poděkování

Re: Farář v Kurdějově dětem zničil "symboly satanistického svátku", píše o něm i BBC (Aktuálně.cz)

Nový příspěvek od Bouře »

No to musí být úplný magor, když v dýních vidí satanistické symboly. :D Ale upřímně mám z toho možná i radost. Církev se takto zničí sama - přesně i díky takovým lidem jako tento pán, a nebo kněz, který před nějakou dobou zase pálil knihy Harryho Pottera... A nebo taky názorům a aktivitám, které jsou pro mladé lidi velice neatraktivní. Ne, kněz ve mě zájem o víru opravdu nevyvolal tím, když asi 10 minut vysvětloval, proč je Istambulská úmluva špatná, pak někdy proč jsou potraty tak strašné a neměli by být legální a nebo nenávistí vůči homosexuálům.. Kéž bych ty žvásty v kostele každou neděli nemusela poslouchat.

Co tím chtěl dokázat? To nevím, ale dokázal tím jediné, a to, že ty děti budou mít i do budoucna spíš odpor k církvi a pozdvižení z řad mnoha lidí. Dokonce jsem viděla, že tenhle článek je i v anglické verzi...
Skálu pěstí nerozbiješ, ale i ten nejtvrdší kámen proroste květina. Jen to chce čas.
Nechceš-li být odsuzován za svou odlišnost, nesuď za odlišnost jiné a neubližuj zranitelným.
Zeptej se mě na co chceš a anonymně
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 8
Dal: 114 poděkování
Dostal: 311 poděkování

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Když už jsme u toho.
Halloween nebo taky "All hallows' eve:. Svátek vznikl v Irsku z ještě původnějšího keltského svátku Samhain. Podle wikipedie došlo k prolnutí Samhainu a křesťanských slavností všech svatých a tak vzikl halloween. Tedy jedná se o křesťanský svátek. Stejně tak jako dušičky, u kterých šlo o to samé. Udělat ze Samhainu křesťanský svátek. Lucerny "Jack-o'-latern" představují duše zemřelých milovaných bytostí a bývají umístěny v oknech nebo na verandách, aby vítaly pozůstalé. Také slouží jako ochrana proti zlým skřítkům.

Mi z toho nějak vyplývá, že jestli halloween je satanistický svátek, tak to musí být i dušičky.
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2264 poděkování

Nový příspěvek od Cykle02 »

...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?