Ministerstvo spravedlnosti připravilo dvě varianty návrhu řešení trestního postihu nesouhlasného pohlavního styku, které dnes ministr Pavel Blažek představil a následně odešle předsedům jednotlivých poslaneckých klubů. „Splnili jsme slib, že připravíme řešení trestního postihu nesouhlasného pohlavního styku a můžeme potvrdit, že 27. června ho prodiskutujeme společně se všemi zástupci stran zastoupených ve Sněmovně. Na potřebě nové právní úpravy se již dříve shodla většina stran. Úprava se týká hlavně definice znásilnění a předkládáme ji ve dvou verzích. Jedna vychází z absence souhlasu a druhá z projevu nesouhlasu," uvedl na setkání Pavel Blažek.
Varianta první ponechává stávající koncept trestného činu znásilnění a vytváří nový trestný čin nesouhlasného pohlavního styku. „Budou tak postihovány případy, kdy není užito násilí, ani není oběť ve stavu bezbrannosti, ale s pohlavním stykem nesouhlasí nebo nesouhlas neprojeví z důvodu silného úleku či překvapení," doplňuje ministr spravedlnosti.
Druhá varianta redefinuje trestný čin znásilnění tak, že bude omezen jen na soulož a srovnatelný pohlavní styk. „V této variantě nebude trestný čin znásilnění založen na násilí, ale na pouhém projevu nesouhlasu či zneužití bezbrannosti. Méně závažné sexuální praktiky založené na násilí nebo na zneužití bezbrannosti pak budou vyčleněny do nového trestného činu sexuální útok," uvádí Pavel Blažek.
U obou variant se v návaznosti na judikaturu Nejvyššího soudu výslovně stanoví, že za bezbranné je vždy považováno dítě mladší 5 let. Pokud s dítětem mladším 5 let někdo vykoná pohlavní styk, jde vždy o znásilnění a nikoli o pohlavní zneužívání. U starších dětí se otázka, zda je ve stavu bezbrannosti, znalecky zkoumá.
Dalším tématem, které ministr Pavel Blažek dnes zmínil, je schválení Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, tzv. „Istanbulské úmluvy". „Předpokládám, že Istanbulskou úmluvu projedná vláda příští týden, a to 14. června 2023. Předpokládám, že ji vláda schválí a odešle k projednání do Poslanecké sněmovny, kde se o ní povede další politická diskuze," říká ministr Blažek.
V rámci tématu redefinice trestného činu znásilnění představil náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák dvě analýzy, ze kterých ministerstvo vycházelo při přípravě uvedených variant:
- Nezávislá analýza projektu Legal Data Hub
- Porovnává tresty ukládané za znásilnění s tresty ukládanými za ostatní trestné činy v letech 2015-2022.
- Hlavním zjištěním studie, jejímž autorem je dr. Jakub Drápal, je, že pachatelé znásilnění jsou trestáni nejpřísněji po pachatelích vražd.
- Celá studie je k dispozici pod tímto odkazem.
- Analytický materiál Nejvyššího státního zastupitelství
- Postihován trestného činu znásilnění v kontextu celého právního řádu obecně není mírné.
Studie Legal Data Hub - Tresty za znásilnění jsou druhé nejpřísnější po vraždě - ZDE
Další diskutovaná témata:
- Připravovaná novela trestního zákoníku:
- Návrh zákona o lobbingu
- Zákon o hromadných žalobách a insolvenční zákon
- Zákon o ochraně oznamovatelů
Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
6. června 2023