V Česku vzniká unikátní Národní linka pro sexuální a genderové zdraví... (Národní ústav duševního zdraví)

Diskuze o důležitých či zajímavých tématech, jež přímo nesouvisí s dětmi, pedofilií či reakcemi na články v médiích.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5389
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2169 poděkování

V Česku vzniká unikátní Národní linka pro sexuální a genderové zdraví... (Národní ústav duševního zdraví)

Nový příspěvek od Cykle02 »


20.2.2024, KLECANY – Od července 2023 v Česku působí telefonická linka SexHelp: Národní linka pro sexuální a genderové zdraví, jejímž provozovatelem je Centrum pro sexuální zdraví a intervence Národního ústavu duševního zdraví. V první fázi se zaměřila na oblast sexuálních preferencí a problematického sexuálního chování, nyní dochází k rozšíření o oblasti sexuální orientace a genderové identity, následně přibude ještě oblast sexuálních dysfunkcí či návykového chování v sexualitě. Služby linky jsou poskytovány bezplatně, anonymně a jsou k dispozici také blízkým osobám a odborníkům, kteří chtějí nasměrovat v rámci sexuologické problematiky.

„Jedná se o unikátní koncept, který navazuje na dobrou praxi z tuzemska i zahraničí a již dosavadní zájem se i pouze s minimální propagací vyrovná obdobným linkám fungujícím v zahraničí. Nyní dochází k rozšíření o oblast sexuální orientace, transgender a genderově rozmanité identity, v následné fázi se bude jednat o rozšíření o další sexuologické problémy, jako jsou sexuální dysfunkce či kompulsivní a návykové chování v sexualitě. Toto rozšíření je plánováno v průběhu roku 2024,“ popisuje garantka nové linky Kateřina Klapilová, vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence NUDZ.  SexHelp: Národní linka pro sexuální a genderové zdraví je dostupná na telefonním čísle +420 314 004 002, bližší informace o zaměření linky, včetně provozní doby, zájemci naleznou na webu sexhelplinka.cz.

Bezpečné prostředí

Pro všechny zmiňované skupiny bude linka poskytovat intervenci, informace a podporu především v oblastech týkajících se dopadu nastavení sexuality na zdraví osob. Jedná se zejména o úzkostně-depresivní syndromy, sebevražedné myšlenky, coming-out, zkušenosti se šikanou či diskriminací nebo možnosti léčby v oblasti zdravotnictví. Pro transgender a genderově rozmanitou klientelu navíc bude možnost konzultovat otázky genderové identity, budou poskytovány informace z oblasti přístupu k hormonální léčbě a procesu tranzice. Linku obsluhují proškolení krizoví konzultanti. Volajícím umožňuje si důvěrně promluvit a v případě potřeby získat doporučení na další konzultaci s terapeutem/psychologem či lékařem, popř. informace o další pomoci a kde ji hledat. V akutních případech jsou možné opakované konzultace.

„Na lince vytváříme bezpečné prostředí, kde mohou lidé otevřeně hovořit o svých emocích a otázkách týkajících se jejich sexuality a identity. Díky našemu proškolení v těchto oblastech umíme nejen poskytnout potřebné informace a podporu, ale zejména citlivě pokládat otázky, což klientům často hovor usnadní. Jsme často první, s kým o svých problémech či nejistotách v oblasti sexuality hovoří, bezpečný prostor pro tuto oblast v ČR dosud chyběl. Pracovníci jiných služeb v oblasti krizové intervence a pracovníci v oblasti zdravotnictví nemají pro řešení problémů v této oblasti dostatek prostoru ani proškolení, problémy týkající se sexuality k nim přicházejí spíše jaksi „navíc“ a mohou je zaskočit. Také často nemají k dispozici údaje o běžném fungování v oblasti sexuálního zdraví ani síť kontaktních pracovišť a intervenčních nabídek, kam by mohli odkázat,“ vysvětluje Kateřina Klapilová.

Komunikace bez předsudků

„Naši klienti nejčastěji využívají naše služby v situacích, kdy se trápí nebo nerozumí něčemu, co se týká jejich sexuality a orientace – své nebo jejich blízkých. Oslovují nás lidé, kteří cítí nejistotu ohledně obsahu svých sexuálních myšlenek či chování a snaží se pochopit, jak s tímto tématem mají naložit. Také pracujeme s lidmi, kteří hledají bezpečné místo pro vyjádření svých pocitů a obav ohledně své identity nebo orientace. Ale nejsme tu jen pro ně, nabízíme podporu také jejich rodinám a odborníkům. Volají nám lidé, kteří se potřebují svěřit a poradit,“ popisuje doktorka Klapilová.

Konzultanti mohou nabídnout okamžitou podporu osobám, které se ocitly v krizi kvůli své sexualitě, a informují o možnostech, jak se s danou situací vypořádat v rámci zdravotnických či jiných intervenčních služeb dostupných v ČR. „Naše linka postupně vytváří databázi dostupných odborníků a služeb pro jednotlivé sexuologické oblasti v ČR, na které bude možné klienty v případě potřeby odkázat. Kromě zdravotních intervencí rovněž vytváří databázi nízkoprahových služeb a dostupných materiálů pro jednotlivé oblasti. V tomto je v českém prostředí rovněž jedinečná. Zaznamenali jsme pozitivní reakce již v prvních měsících provozu. Díky našim předchozím zkušenostem jsme schopni komunikovat o sexualitě senzitivně a bez předsudků. Je to něco, co klienti opakovaně oceňují,“ uzavírá doktorka Klapilová.

Pro další informace, prosím, kontaktujte:

Mgr. Jan Červenka
tiskový mluvčí
E-mail: [email protected][/url]
Telefon:  +420 774 851 335
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Bouře
Globální moderátorka
Bydliště: Internet
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 18
ve věku do: 40
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Anti-contact MAP ally
Příspěvky: 892
Dal: 979 poděkování
Dostal: 1018 poděkování

Re: V Česku vzniká unikátní Národní linka pro sexuální a genderové zdraví... (Národní ústav duševního zdraví)

Nový příspěvek od Bouře »

Má to být vlastně telefonní linka místo parafilika. Kromě parafilií a sexuálních dysfunkcí se zde řeší i LGBT+ problematika. :)

https://www.facebook.com/pedofilie/posts/pfbid05QKRTydcsozB8f4q9aVc519ueZp7b8fkKNhv9mqXbJdYJtyGxoLoPWua4Sig7MK7l
Skálu pěstí nerozbiješ, ale i ten nejtvrdší kámen proroste květina. Jen to chce čas.
Nechceš-li být odsuzován za svou odlišnost, nesuď za odlišnost jiné a neubližuj zranitelným.
Zeptej se mě na co chceš a anonymně