Pětiletá Karolínka z Plzeňska se nešťastnou náhodou píchla pastelkou do pravého oka a do konce života už na něj neuvidí. Jenže tak to vůbec nemuselo skončit, kdyby její matka respektovala varování zdravotníků, kteří ženu při prvotním ošetření upozornili, že zranění oka je velmi vážné a že je nutná okamžitá operace. To se nestalo. Když po třech měsících zasáhla policie, už bylo pozdě.
Podle závěru vyšetřovatelů 28letá žena nezajistila potřebné lékařské ošetření a holčička o oko přišla. Státní zástupkyně nyní matku posílá k soudu. Viní ji z úmyslného ublížení na zdraví. Jako trest pro ni navrhuje šest let nepodmíněně do věznice s ostrahou.
Poraněná rohovka
Dívenka si poranila oko loni v květnu. Pastelka jí částečně pronikla rohovkou. Matka s ní šla k ambulantní lékařce druhý den. Ta je odeslala na specializované pracoviště oční kliniky v plzeňské fakultní nemocnici.
„Lékařka upozornila matku, že poraněné oko bude zapotřebí operovat. Zdůraznila, že léčebný zákrok je urgentní, aby dívenka nepřišla o oko. Vystavila jí proto neprodleně poukaz na použití sanitky,“ stojí v obžalobě.
Podle státní zástupkyně ale žena poučení od lékařky nerespektovala a k ošetření do nemocnice s dcerou neodjela. Až v polovině srpna s ní navštívila oční ambulanci v Klatovské nemocnici.
V případě včasné léčby by zůstalo oko zachováno
oční specialisté
oční specialisté
„Aby zakryla zanedbání péče své nezletilé dcery, ošetřujícím lékařům tvrdila, že k poranění oka došlo předchozí den. Ti znovu ženu upozornili, že postižení oka je velmi vážné a je nezbytná operace na klinice. Zároveň vyjednali okamžité přijetí nezletilé na toto specializované pracoviště v Plzni. Ani tam ale žena s dcerou nedorazily,“ upozornila státní zástupkyně.
Po oznámení lékařů se do případu vložili policisté, kteří matku s dcerou odvezli na oční kliniku do Plzně. Tamní odborníci už jen konstatovali, že poškození oka při neléčeném poranění je nevratné a operačně již neřešitelné. Z jejich zprávy vyplývá, že došlo k poúrazovému šedému zákalu, úplnému odchlípení sítnice a úplné slepotě.
„V případě včasné léčby ihned po vzniku zranění by zůstalo oko zachováno, stejně jako by byla zachovaná i zraková ostrost,“ konstatovali ve své zprávě oční specialisté.
Nikdy jí to neodpustí, míní psychologové
Proč obžalovaná žena neuposlechla lékaře a zdráhala se dceři zajistit specializovanou péči, není jasné. Vysvětlení se nedočkali ani policejní vyšetřovatelé, před kterými odmítla vypovídat. „Jako rodič má povinnost ze zákona pečovat a starat se o zdraví nezletilého dítěte, což nekonala,“ uzavřela státní zástupkyně.
Podle oslovených psychologů se může pochybení ženy v budoucnu negativně projevit na vztahu s dcerou.
„V současné době si to ta holčička nespojuje s nějakým prohřeškem matky. Ale logicky časem se to dostane do té polohy, kdy se dozví nebo si uvědomí, že to bylo v důsledku toho, že matka něco zanedbala. To samozřejmě vzájemný vztah poznamená,“ reagoval na případ plzeňský psycholog a soudní znalec Karel Bröckl.
Upozornil na to, že to téměř jistě bude mámě zazlívat. „V tomto případě, kdy má trvalé následky, se asi nedá předpokládat, že jí to odpustí. Budoucnost vztahu je nejistá a smutná,“ dodal Bröckl.