Kritizovaný německý kardinál Woelki zůstává v úřadě, rozhodl papež. Má si ale vybrat ‚oddechový čas‘ (iROZHLAS)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3602
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1565 poděkování

Kritizovaný německý kardinál Woelki zůstává v úřadě, rozhodl papež. Má si ale vybrat ‚oddechový čas‘ (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Německý kardinál Rainer Maria Woelki, kritizovaný za postup při řešení kauz sexuálního obtěžování duchovními, bude dál zastávat úřad arcibiskupa v Kolíně nad Rýnem. Rozhodl o tom papež František. Vatikán uvedl, že Woelki neporušil právo, ale udělal v souvislosti s vyšetřováním sexuálních deliktů kněží řadu závažných chyb, a přispěl ke krizi důvěry v církev. Kardinál si má vybrat pětiměsíční „oddechový čas“ a využít ho pro kontemplaci a reflexi.

„Udělal závažné chyby v přístupu k vypořádání se s tímto problémem, a to zejména v oblasti komunikace. To velkou měrou přispělo ke krizi důvěry, což otřáslo mnoha věřícími,“ uvádí se ve zprávě, kterou v pátek zveřejnila papežská nunciatura v Berlíně.

Vatikán zároveň uvedl, že 65letý Woelki jednoznačně potřebuje čas na „reflexi, obnovu a usmíření“, a proto do března příštího roku bude trávit čas mimo úřad.

Papež v květnu vyslal do kolínské arcidiecéze dva vysoce postavené biskupy, kteří měli přezkoumat, jak se Woelki s vyšetřováním kauz sexuálního zneužívání vypořádal. Kardinál musel vysvětlovat zejména to, proč se rozhodl nezveřejnit první zprávu pojednávající o tom, jak místní církevní činitelé reagovali na zprávy o sexuálním obtěžování dětí, jehož se údajně dopouštěli jejich kolegové. Místo toho nechal vypracovat novou zprávu, která byla zveřejněna letos v březnu.

Zpráva konstatovala, že v arcibiskupství v Kolíně nad Rýnem bylo v letech 1975 až 2018 sexuálně zneužito 314 nezletilých ze strany 202 členů kléru a světských pracovníků. Více než polovina případů se týkala dětí mladších 14 let, většinou chlapců. Zpráva Woelkiho zprostila nařčení, že delikty vědomě zamlčoval.

Woelki v pátek papeži poděkoval za projevenou důvěru. „Vydávám se na cestu (modlitby) s jasným vzkazem od svatého otce, že jsme poskytli seriózní a důvěryhodné informace a že jsme nic nezakrývali,“ uvedl arcibiskup.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?