Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5314
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2132 poděkování

Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Karta identifikace ohroženého dítěte. Tak se jmenuje dokument, který má pedagogické pracovníky naučit, jak rozpoznat dítě, které potřebuje pomoc. Například týrané, zanedbané nebo zneužívané. Sadu znaků, podle kterých mohou učitelé poznat ohrožené dítě, chce ministerstvo školství rozeslat do škol během srpna, aby ji od září mohly využívat.

Podle odborníků na sociální péči se po prázdninách může začít projevovat, že velká část dětí strávila pandemii v nevyhovujících podmínkách. Podle České školní inspekce se například přes 11 tisíc dětí nezapojovalo do distanční výuky.

„Matka třeba byla psychicky nemocná, nechodila na kontroly, takže dítě by málem umřelo hlady,“ vzpomíná pro Radiožurnál předsedkyně Sdružení na ochranu ohrožených dětí Marie Vodičková na jeden z případů, se kterým se ve své dlouholeté praxi setkala.

Právě školy jsou - spolu se zdravotnickými zařízeními - místy, kde se na to, že s dítětem není něco v pořádku, přijde nejčastěji. Dokládají to i data ministerstva práce a sociálních věcí.

Vodičková proto vítá, že učitelé dostanou jasný návod, jak ohrožené dítě poznat. Případů, kdy týrání dětí končí až smrtí, je podle ní v poslední dekádě víc než dřív.

V roce 2013 bylo například utýráno v rodinách 13 dětí, v roce 2016 devět dětí, v loňském roce to bylo pět dětí, předloni šest. To je tak, že se děti momentálně nechávají velmi dlouho v naprosto nevyhovujících podmínkách, aby nemusely do ústavních výchov nebo někam do Klokánku a podobně. Ale pak to má takové důsledky,“ popisuje.

Počet vyhledaných případů týraných, zanedbaných nebo zneužívaných dětí se podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí od roku 2009 zdvojnásobil. Loni jich bylo přes 7500.

K tomu, aby se jich podařilo odhalit víc, by měla přispět i Karta identifikace ohroženého dítěte. Pomáhá ji vytvořit Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání.

Zvýšení citlivosti

Podle její předsedkyně Kláry Laurenčíkové, situaci ohrožených dětí ještě zhoršila pandemie koronaviru. Školy podle ní zatím nemají jasná vodítka a nevědí, čeho si nejvíc všímat.

„Chceme tak předejít tomu, že duševní problémy a ohrožení, které se manifestují skrze třeba nějaké problémové atypické chování, budou spojené třeba s nějakými tresty za to, že se to dítě nějak nevhodně složitě projevuje a že zvýšíme citlivost školských pracovníků a poradenských pracovníků vůči tomu, že problémy v chování mohou mít spoustu různých příčin a může za nimi být opravdu nějaká nepříznivá životní okolnost, jako je třeba domácí násilí, ale i třeba rozvoj nějakého závislostního chování,“ popisuje Laurenčíková.

Učitel by měl na případ ohroženého dítěte upozornit. Řešení už ale v jeho kompetenci není.

„Učitel, který špatné zacházení s dětmi zaregistruje, sice není oprávněn zahajovat vyšetřování, shromažďovat důkazy nebo vyhodnocovat hodnověrnost sdělených informací a není za to zodpovědný, nicméně je povinen pomoc vyhledat, kdykoliv má důvodné podezření, že se něco takového děje,“ říká ředitel tiskového odboru ministerstva školství Ondřej Macura.

Kartu identifikace ohroženého dítěte školy dostanou během srpna. S novým úkolem se budou muset pedagogové nejdřív podrobně seznámit.

„Zatím s tím úplně zkušenosti nemáme. Je to opravdu jenom o tom identifikovat, že je někde nějaký problém a předat to dál, aby se to řešilo. Ale škola rozhodně nebude fungovat jako detektiv, který by vyšetřovat takové případy,“ upozorňuje prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.

Na začátku školního roku budou autoři Karty identifikace ohroženého dítěte její funkčnost ověřovat ve školách v Mostě. Na základě poznatků z praxe chtějí návod později aktualizovat a doplnit.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6484
Dal: 1592 poděkování
Dostal: 3507 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Kasz »

Vodičková neuvádí, jak staré byly ty utýrané děti. Podle mě půjde většinou o velmi malé děti - kojence a batolata, takže k žádným učitelům nechodí a ještě dlouho chodit nebudou.

Zažil jsem několik případů, kdy jsme jako škola hlásili na OSPOD podezření na týrání. V praxi je to tak, to dítě vše zapře, protože buď to má od toho rodiče vtištěno, že má lhát, nebo rovnou řekne "to vám nemůžu říct" nebo "mamka mi zakázala o tom mluvit". Ty děti i přes týrání prostě těm rodičům věří a mají je rády. Bohužel. Hlášení na OSPOD zapůsobí možná ve smyslu "Tytyty!", a tím ten aktuální případ nejspíš skončí. Samozřejmě je i toto důležité, protože se může později něco opakovat a bude někdo hlásit odněkud jinud… otázka je, jestli na jiný OSPOD (třeba po přestěhování) a zda si OSPODy jednotlivých okresů informace nějak předávají informace skrz nějakou databázi, to nevím.

Zajímalo by mě, co může být na "kartě identifikace ohroženého dítěte", ale obávám se, že tam budou symptomy pro hromadu různých věcí. V každé třídě je někdo podivně zamlklý, podivně vážný, podivně do sebe uzavřený… V každé třídě je takových dětí několik. A příčiny mohou být různé.

Místo šmírování cloudových úložišť všech lidí by mohli zavést kamery do všech rodin, kde jsou děti. To by najednou přibylo opravdu odhalených různě vážných případů lidí, kteří skutečně dětem ubližují. Tady účel nesvětí prostředky, že? Protože to by se lidi vzepřeli instalovat si do obydlí kamery. Ale šmírovat jim mobily, to jde snáz…
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1587
Dal: 1822 poděkování
Dostal: 744 poděkování

Re: Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Nový příspěvek od podivin »

Kasz píše: pondělí 9. 8. 2021, 12:37:39Ty děti i přes týrání prostě těm rodičům věří a mají je rády. Bohužel.
Tohle mě fascinuje, že ty děti ty rodiče i přes to mají rády.

A na druhou stranu, mě to hrozně bolí, když si uvědomím, že ty děti ty své rodiče milují, ikdyž jim rodiče ubližují :'(
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Stačí zavřít oči a všechno se stane. Stačí zavřít oči a ... všechno skončí
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6484
Dal: 1592 poděkování
Dostal: 3507 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Kasz »

Mají je rády, protože jsou to jejich rodiče. Ta láska je tam definiční. Nikoliv z toho důvodu, zda se k němu rodič chová hezky nebo ne. Až později zjistí, že to není standardem, takže až později začne zjišťovat, že se rodiče ke svým dětem mají chovat jinak. Jako malé (do 6 let) ale nemá šanci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kasz za příspěvek:
podivin
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 191
Dal: 176 poděkování
Dostal: 85 poděkování

Re: Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Rudy »

Jo jo, já měl svého tátu také rád, ikdyž byl tyran. Když umřel, tak jsem nevěděl jestli mi chybí...
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 809 poděkování

Re: Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Dreamer »

Kasz píše: pondělí 9. 8. 2021, 12:37:39 Místo šmírování cloudových úložišť všech lidí by mohli zavést kamery do všech rodin, kde jsou děti.
:) Hlásím se jako dobrovolník na trénování neuronové sítě pro detekci dětské nahoty... kdyby to snad ostatní brigádníky nějak pohoršovalo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dreamer za příspěvek:
Rudy
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 191
Dal: 176 poděkování
Dostal: 85 poděkování

Re: Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Rudy »

Jooo, taky se hlásím jako dobrovolník *girl_crazy*
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6484
Dal: 1592 poděkování
Dostal: 3507 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Kasz »

Tak já jsem nemyslel detekovat dětskou nahotu, ta je v podstatě neškodná, spíš detekovat nějaké násilí, týrání a zneužívání dětí v rodinách. Kromě jiného mi ale vaše poznámky nepřijdou zrovna do kontextu článku o závažné věci, jako je týraní dětí, úplně vhodné.
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 191
Dal: 176 poděkování
Dostal: 85 poděkování

Re: Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Rudy »

To mělo být na odlehčení, vtipné.
Násilí znám osobně a není to nic krásného. Ale není kvůli tomu třeba zavrhovat odlehčení tématu. Svět je zlý ale i krásný.

S násilím v rodinách se toho bohužel nedá moc dělat. A nejedná se vždy o fyzické násilí. Znám v pohodě rodinu, milující, ale na druhou stranu tyrani kteří neustále kontrolují co dělají, co jedí...nic nesmí, chudáci děti
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů