Reclaim Pride

Diskuze o účasti komunity ČEPEK na festivalu Prague Pride. Nezapomeňte navštívit taktéž náš vedlejší web vytvořený speciálně pro tento projekt - www.nejenhomo.cz.
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6532
Dal: 1673 poděkování
Dostal: 3551 poděkování

Reclaim Pride

Nový příspěvek od Kasz »

Narazil jsem na upozornění, že se v sobotu 7. 8. 2021 bude konat pochod Reclaim Pride. Netušil jsem, že něco takového vůbec existuje:

Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
podivin
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1679
Dal: 1983 poděkování
Dostal: 823 poděkování

Re: Reclaim Pride

Nový příspěvek od podivin »

No a pustili by nás tam k nim? Když jim tak vadí, že Prague Pride nechce LGBT rozšířit na LGBTQI+, což jim navrhnout vytvoření QI+P? Myslíte, že by to QI+ o to naše P rozšířili?
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Stačí zavřít oči a všechno se stane. Stačí zavřít oči a ... všechno skončí
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5655
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2342 poděkování

Re: Reclaim Pride

Nový příspěvek od Cykle02 »


Rozhovor o nově vzniklé queer platformě Reclaim Pride a protestním pochodu, který se uskuteční 7. srpna v Praze.

Neochota rozšířit zkratku LGBT alespoň na zkratku LGBTQ+, upuštění od původní protestní podstaty Pride, nesouhlas s jeho komerční povahou – i proto zakládáme českou verzi iniciativy Reclaim Pride,“ tak uvozují svou akci aktivisté a aktivistky z nově vzniklé platformy. Ta si klade za cíl vytvoření bezpečného prostředí pro queer lidi a zároveň návrat k politickému a protestnímu duchu Pride. Aktivisté a aktivistky k tomu dodávají: „Události posledních měsíců ukazují, že uskutečnění protestního průvodu za rovnost je potřeba. Hate speech nejen na ulicích, ale i od hlavy státu, napadení Jakub Starého z LUI, útok v Tbilisi nebo vražda Samuela Luise ve Španělsku nás nesmí nechat klidnými. Braňme se proti nenávistným projevům i diskriminační legislativě. Nemlčme, pracujme na společenské i právní změně. LGBTQI+ komunita si to zaslouží.“

Reclaim Pride je třetí platformou zaměřenou na queer komunitu, která se prezentuje tradičně začátkem srpna. V minulosti v reakci na přílišnou komercionalizaci Prague Pride vznikl Alt Pride, který během pochodu Prague Pride v roce 2018 zablokoval vůz Exxon Mobil. Alt Pride se později transformoval v Act*Pride. Stal se tak oficiální českou pobočkou radikálního AIDS hnutí Act Up založeného v době vypuknutí epidemie AIDS v New Yorku (1987) a v Paříži (1989). Pravidelně pořádá svou vlastní, alternativní verzi Prague Pride festivalu, která je výrazněji zaměřená na politická a marginalizovaná témata.

O tom, proč tu vzniká další queer platforma, co si klade za cíl a z jakých důvodů jí vadí současná podoba Prague Pride, jsme si povídali s Danielem Weissem, Kryštofem Stupkou a Eliškou Koldovou.


Snažíme se zorganizovat my queer protest pro queer komunitu a její nejvěrnější spojence. Chceme aktivizovat mladé kolem nás a ukázat, že je hodně lidí, kterým na queer právech záleží.

Letos se v prvním srpnovém týdnu konají hned tři různé akce se zaměřením na LGBTQI+ komunitu. Vedle již tradičního Prague Pride se opět koná Act*Pride, který vznikl před lety právě jako alternativa k Prague Pride, a letos přibyl i Reclaim Pride, akce, kterou jste vymysleli vy. Přemýšleli jste, že byste s Act*Pride navázali spolupráci, nebo je váš pochod reakcí i na ně?

Alt Pride kontaktoval ze zvědavosti Kryštof už v březnu, když se ukázalo, že nebude Prague Pride. Jeho kontakt mu řekl, že ta organizace není úplně aktivní a chybí tam energie něco dělat, ale že nás budou kontaktovat. K tomu nicméně nedošlo. Tak jsme se dali dohromady a založili naši organizaci. S Act*Pride jsme teď ale v kontaktu a spolupracujeme s nimi. Dokonce na Reclaim Pride pochodu bude růžovo-černý blok, kde půjde Michael Jetmar a další představitelé Actu. Ale je důležité zdůraznit, že se nekonají tři Pride pochody, ale jenom jeden. Nikdo jiný tenhle rok v ČR protestní průvod neorganizuje.

Pořadatelé a pořadatelky Prague Pride letos od pořádání pochodu ustoupili z důvodu pandemie. Můžete ale ještě přiblížit i vaše motivace k založení a uspořádání Reclaim Pride?

Covid samozřejmě nebereme na lehkou váhu, naopak apelujeme na všechny, aby se nechali očkovat. Akci jsme taky konzultovali s docentem Janem Trnkou, který řekl, že zhruba dvoutisícová demonstrace nepředstavuje za stávající situace riziko hromadného přenosu, a dále nám poradil, abychom platformu využili k popularizaci vakcinace mezi mladými.

Reclaim Pride částečně vzniká i kvůli vymezení se proti aktuální formě Prague Pride, která podle nás upustila od své původní protestní podstaty. Není pro nás dost inkluzivní ani intersekcionální. Některé marginalizované hlasy nejsou slyšet. A přitom si zaslouží, aby byly slyšeny. Především ale chceme nabídnout aktivistický prostor, který tady chybí. Ani pracovníci festivalu Prague Pride se většinově nepovažují za aktivisty. Dělají festival, který oslavuje LGBT lidi, ale dostatečně neakcentuje těžkosti a strasti, se kterými se queer lidé v ČR potýkají.

Ve vašem prohlášení mluvíte o tom, že je důležité vytvořit bezpečný prostor pro všechny queer lidi. Co si pod tím máme představit?

Chceme vytvořit prostředí, které se jasně vymezí proti stupňujícím se slovním i fyzickým útokům a kde se každý bude moci cítit sám sebou, aniž by se musel nutně nálepkovat. Stačí, že je queer. Po praktické stránce akci intenzivně komunikujeme s příslušníky policie a transparentně o naší komunikaci informujeme na sociálních sítích. Pro mnohé mladé queer lidi v ČR byl duhový pochod příležitost být součástí komunity a možnost vyjádřit svou identitu. Tak to bylo i pro nás. Nechtěli jsme o to letos znovu přijít.

Zároveň tvrdíte, že Prague Pride takové prostředí vytvořit neumí, což dáváte do souvislosti právě s absencí aktivistického půdorysu této tradiční akce. Jak by se tedy dle vašich představ mělo naplňovat a vytvářet?

Před závorku je nutné vytknout, že na vytváření takového prostředí je nutné pracovat dlouhodobě. Pride k tomu velkým dílem pomáhá. Protestní a aktivistická forma je ale neméně důležitá. A ta tu podle nás chyběla, nebo spíš vymizela. My se snažíme ji vrátit zpět.

Můžete to nějak konkretizovat? Proč je to právě aktivismus, který považujete za důležitý v queer komunitě?

Hlásíme se k odkazu stonewallských nepokojů z roku 1969, během kterých si queer lidé vybojovali práva, z nichž mnohá dnes považujeme za samozřejmá. Byli to právě trans lidé, drag queens a kings, POCs (people of colour) – tito lidé odstartovali první Pride, ale dnes na Prague Pride nejsou tolik vidět a jejich názory nejsou dostatečně slyšet. Na úkor toho se z Pride stala komerční akce pro širokou veřejnost. To nám nutně nevadí. Až na ten šílený pinkwashing jsme rádi, že peníze korporací jdou pro změnu na dobrou věc. Ale je to stále pouze komerční akce, a ne politický protest. Ten se snažíme zorganizovat my – queer protest pro queer komunitu a její nejvěrnější spojence. Chceme aktivizovat mladé kolem nás a ukázat, že je hodně lidí, kterým na queer právech záleží.

Co považujete za queer práva?

Důležitými a opomíjenými elementy jsou pro queer komunitu je pokračování v protilidskoprávní praktice nucených sterilizací trans osob, absolutní ignorování práv intersex osob a pokračující napravující operace sexuálních charakteristik intersex dětí, konverzní terapie neboli „snaha o vyléčení nebo změnu sexuální orientace nebo genderové identity“, nemožnost darování krve při přiznání gay orientace, konstantní zaměňování genderu a pohlaví, které s sebou nese negativní dopady, stejně jako neexistující právní rámec, který by uznal nebinární osoby.

Ale také je pro nás samozřejmě důležité téma rovného manželství a uznání trans rodičovství, což je i důvod, proč jsme na Pochod pozvali Luciu Zachariášovou ze JsmeFér. Zároveň jsou pro nás klíčová témata jako dostupnost bydlení a chudoba nebo boj proti systémovému rasismu a kultuře sexualizovaného násilí. Stávající legislativa nechrání přeživší, na to chceme prostřednictvím platformu také hlasitě upozornit.

Skrze své mluvčí se také hlásíte k antikapitalistickým postojům – v čem je pro vás toto přihlášení důležité? Vnímáte ohrožení queer komunity ze strany kapitalismu?

Queerness považujeme za neideologickou součást naší identity. My sami se neshodneme ve všech našich politických postojích a na pravolevé linii politického spektra se nacházíme na různých místech. Každopádně se vymezuje proti nadnárodním korporacím a jejich komercializaci lidských práv a queer témat. Naše queerness nespočívá jen v tom, že podporujeme LGBTQI+ práva, ale také v tom, že se chceme vymezit proti socioekonomickým nerovnostem ve společnosti. Kapitalismus je postaven na heteronormativním vnímání společnosti, jde tedy proti podstatě queer hodnot.

Máte na programu kromě pochodu i něco jiného?

Nechceme z toho dělat festival. Jde o nám o protest. Můžete se těšit na spoustu zajímavých hostů představujících různé queer identity. Rozhodně jde o lidi, kteří mají v rámci své životní zkušenosti co říct. Po jejich projevech bude následovat samotný protestní pochod. Potkáme se ve 13 hodin na Hradčanském náměstí. Po hodinovém protestu a projevech vystupujících vyrazíme k náměstí Jana Palacha, kde event kolem 15. hodiny skončí. Z vystupujících zatím potvrdili účast František Kopřiva, Džamila Stehlíková, Remy Bonny z Forbidden Colours, Johana Bázlerová ze @Jsemvobraze, Lucia Zachariášová ze JsmeFér a další. V budoucnosti bychom ale chtěli na Pražském hradě postavit Reclaim Pride Village (smích).

V některých zemích, třeba v Tbilisi v Gruzii, byl Pride pochod napaden ze strany krajně pravicových extremistů. Nebojíte se, že i u nás se může stát něco podobného? Jsou to právě LGBTQI+ témata, která se v posledních letech stávají terčem útoků ze strany různých konzervativních politiků, jako je třeba Viktor Orbán nebo polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost. A eskaluje i násilí uvnitř společnosti.

Zrovna jsme skončili schůzku s policií. I vzrůstající agrese je jedním z důvodů, proč protest organizujeme. Homofobní útoky mají za cíl zahnat členy komunity do kouta, proto je třeba proti nim bojovat. Ale upřímně řečeno – ano, to, co se v posledních měsících děje, nám nahrání strach. I nám chodí nechutné výhružky. A nechodí jich málo. Proto opravdu intenzivně komunikujeme s policií. Cílem je vytvořit safe space, jak z epidemiologického, tak i z tohoto hlediska.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6532
Dal: 1673 poděkování
Dostal: 3551 poděkování

Re: Reclaim Pride

Nový příspěvek od Kasz »

podivin píše: čtvrtek 5. 8. 2021, 1:23:22 No a pustili by nás tam k nim? Když jim tak vadí, že Prague Pride nechce LGBT rozšířit na LGBTQI+, což jim navrhnout vytvoření QI+P? Myslíte, že by to QI+ o to naše P rozšířili?
My nepotřebujeme být součástí LGBT, nám by stačilo, kdyby zástupci těchto různých queer uskupení vyjadřovali toleranci ke všem sexuálním menšinám, které nikomu neubližují. A také kdybychom se mohli pokojně zúčastnit průvodu, ne jako jejich součást, ale jako poukázání na to, že existuje menšina, které mnoho lidí křivdí.
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Mathias8
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 12
Příspěvky: 1081
Dal: 152 poděkování
Dostal: 469 poděkování

Re: Reclaim Pride

Nový příspěvek od Mathias8 »

A co tak urobit vlastny pochod - "Pedo Pride"? :D A s vlastnou duhovou vlajkou. :D
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5655
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2342 poděkování

Re: Reclaim Pride

Nový příspěvek od Cykle02 »


Několik stovek lidí prošlo v sobotu odpoledne Prahou v průvodu za práva sexuálních menšin. Cílem akce, kterou pořádala skupina Reclaim Pride, byla nejen podpora leseb, gayů, bisexuálů a translidí, ale zejména všech queers, tedy těch, kteří nejsou heterosexuální a jejich genderová identita neodpovídá pohlaví, s jakým se narodili.

Organizátoři chtěli akci navrátit původní protestní charakter průvodu, který se v minulých letech tradičně konal v rámci festivalu Prague Pride. Tento průvod se však letos ani loni neuskutečnil kvůli pandemii nemoci covid-19.

Akci zahájili organizátoři hodinu po poledni na Hradčanském náměstí, kde promluvilo několik řečníků. Předsedkyně Liberálně ekologické strany (LES) a někdejší ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková ve svém projevu upozornila na to, že někteří politici se budou před říjnovými sněmovními volbami snažit útočit na sexuální menšiny, aby lidi poštvali proti sobě.

Členka spolku Trans*parent Lenka Králová připomněla slova prezidenta Miloše Zemana, který v červnu prohlásil, že jsou mu transgender lidé „odporní“.

„Je mi jasné, že Miloši Zemanovi jsou translidi v podstatě ukradení, ale byl to takový jeho pokus dostat toto téma do mainstreamové politiky,“ řekla.

„My tím, jak žijeme, koho milujeme, nikomu neubližujeme. A to je potřeba pořád dokola veřejnosti připomínat,“ dodala Králová. Další řečníci připomněli například to, že lidé s odlišnou sexuální identitou stále nemají rovnocenná práva, například nemohou uzavírat manželství s lidmi stejného pohlaví. Zmínili například i nucenou sterilizaci trans lidí. Po projevech se průvod vydal centrem Prahy na náměstí Jana Palacha, kde akce před 15:00 skončila.

V Praze se tento týden koná festival Prague Pride, který nabízí sto různých akcí, jako koncerty, vystoupení, výstavy, vernisáže queer umění, kino, pikniky a debaty. Tématem jedenáctého ročníku festivalu je coming out, tedy odhalení své menšinové sexuální orientace a genderové identity jiným lidem.

„Jednoznačně podporujeme jakékoliv občanské snahy a iniciativy, které mají spolu s námi stejný cíl, a to je narovnat podmínky LGBT+ lidí ve společnosti,“ uvedl k dnešnímu průvodu Daniel Zikmund ze spolku Prague Pride
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?