Násilí znemožnilo v Gruzii pochod LGBT. Maďaři a Češi vyjádřili solidaritu (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4205
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1785 poděkování

Násilí znemožnilo v Gruzii pochod LGBT. Maďaři a Češi vyjádřili solidaritu (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Většina zemí Evropské unie vyjádřila solidaritu s protestujícími za práva sexuálních menšin (LGBTQ+) v Gruzii. Ke společnému prohlášení ambasád západních zemí, které odsuzuje pondělní násilí v gruzínském hlavním městě, se připojilo mimo jiné velvyslanectví České republiky. Naopak Slovensko ve výčtu zemí chybí.

„Odsuzujeme dnešní (pondělní, pozn. red.) násilné útoky na občanské aktivisty, členy komunity a novináře,“ uvádějí ve společném prohlášení diplomatická zastoupení zhruba dvacítky unijních zemí a kromě nich také mimo jiné velvyslanectví Spojených států, Británie nebo Izraele.

„Účast na klidných shromážděních je lidské právo garantované gruzínskou ústavou,“ dodaly ambasády, které rovněž kritizovaly netečnost gruzínských státních a církevních představitelů a vyzvaly úřady k dopadení a potrestání pachatelů.

Mezi signatáři je také Maďarsko, a to navzdory nedávno schválenému vlastnímu zákonu zaměřenému proti homosexuálům a faktu, že v minulosti podobná prohlášení EU Budapešť blokovala, poznamenal v úterý web EUobserver.

Násilí kvůli duhovému pochodu

Prohlášení reaguje na pondělní násilnosti v gruzínském hlavním městě. V Tbilisi se měl konat pochod hrdosti sexuálních menšin. Organizátoři jej však nakonec odvolali. Skupiny oponentů totiž napadly a vyplenily jejich kancelář. Agresivní odpůrci práv sexuálních menšin napadli také asi dvě desítky novinářů a kameramanů.

Novináři a kameramani, jejichž počet se napříč médii liší, utrpěli zranění způsobená pálkami a kamením, několik jich muselo být hospitalizováno. Zraněné novináře v nemocnici navštívila prezidentka Salome Zurabišviliová, která násilí odsoudila.

Server Agenda.ge napsal, že organizátoři Tbilisi Pride zrušili akci kvůli podle nich ostudným poznámkám gruzínského premiéra Irakliho Garibašviliho a nečinnosti ministerstva vnitra, které nedokázalo zajistit bezpečí účastníků před pravicovou protestní demonstrací.

„Nemůžeme ohrozit lidské životy v ulicích plných násilníků,“ citovala agentura AFP z prohlášení organizátorů.

Ředitel pochodu Giorgi Tabagari tvrdí, že radikálové by se nedokázali zmobilizovat a zrušit pochod bez podpory od státního aparátu. „Pětkrát jsme změnili místo, ale pokaždé nás okamžitě našli. Jak je to možné? Jak by se dokázali zmobilizovat tak účinně bez podpory státních bezpečnostních složek a státu?“ napsal na facebooku.

Policie podle serveru Gruzia Online odvezla v policejním voze několik napadených reportérů, ale zatím není jasné, zda někoho z útočníků zadržela.

Ministerstvo vnitra vyzvalo účastníky Tbilisi Pride, aby se vyvarovali uspořádání pochodu na veřejných a otevřených prostranstvích kvůli plánovaným akcím odpůrců pochodu a z toho pramenícího bezpečnostního rizika. Ministerstvo také vyzvalo k respektování pořádku a pokynů policie a ujistilo, že vyšetřuje útoky na novináře podle paragrafů postihujících násilí a nezákonné zasahování do práce médií.

V centru Tbilisi agresivní muž z davu radikálních odpůrců gayů zaútočil nožem na zahraničního turistu, protože měl v uchu náušnici, uvedla agentura Interfax. Podle serveru Agenda.ge nešlo o turistu, ale o polského novináře. Zraněný musel být hospitalizován. Zranění polského občana mezitím potvrdilo polské ministerstvo zahraničí. Gruzínské ministerstvo vnitra později oznámilo, že kvůli útoku byl zadržen dvaatřicetiletý muž a obviněn z pokusu o vraždu, za což mu hrozí sedm až 15 let vězení. Útočník podle příbuzných trpí psychickými problémy. Gruzínská soukromá televize informovala ještě o jednom podobném incidentu, kdy agresivní skupina kvůli náušnicím napadla dva nezletilé mladíky.

Premiér v pondělí prohlásil, že uskutečnit pochod Tbilisi Pride není rozumné a že by to mohlo vést k občanské konfrontaci. Podobná prohlášení podle aktivistů jen podporují násilí.

Aktivisté na twitteru zveřejnili fotografie a videonahrávky lidí, kteří vnikli do jejich prostor a zničili část vybavení kanceláře. Odpůrci Tbilisi Pride rovněž házeli vajíčka a lahve na kanceláře občanského hnutí Hanba, které podporuje LGBT komunitu.

Starosta Tbilisi Kacha Kaladze násilnosti odsoudil. „Přátelé, spoluobčané, vyzývám všechny ke klidu! Násilí je nepřípustné! Dochází k neuvěřitelným věcem, k útokům na mladistvé a na ženy a dokonce i na turisty,“ napsal na sociální síti.

Zadržení kvůli duhovým barvám

Před dvěma lety, kdy v gruzínské metropoli demonstrovali stoupenci opozice kvůli návštěvě ruských poslanců, organizátoři pochodu na obranu práv sexuálních menšin odvolali akci, kterou výhrůžkami ohrožovali pravicoví radikálové a projevy nelibosti vlivné pravoslavné církve.

Před pěti lety, v květnu 2016, policie v Tbilisi zatkla deset aktivistů místní homosexuální komunity, kteří se pokoušeli malovat duhovými barvami coby symbolem hnutí za rovnoprávnost sexuálních menšin hesla na budovy v centru metropole, a to i na sídlo patriarchy gruzínské pravoslavné církve. Homosexuálové se tam podle ministerstva vnitra pokoušeli napsat „Každá láska je stejná“. Zadrženým hrozil soud a pokuta.

O den dříve představitelé homosexuální komunity odvolali průvod centrem Tbilisi, protože úřady jim nebyly schopny zaručit bezpečnost. Ve městě pravoslavní věřící zrovna slavili den zasvěcený ochraně tradiční rodiny, který v roce 2014 zavedl patriarcha Ilija II. místo Dne tolerance.

Více než 10 tisíc věřících 17. května 2013 v centru Tbilisi na popud duchovních protestovalo proti pochodu hrstky gayů a lesbiček. I přes policejní kordony desítky lidí při střetech utrpěly zranění, účastníci museli uprchnout do přistavených policejních autobusů.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4205
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1785 poděkování

Re: Násilí znemožnilo v Gruzii pochod LGBT. Maďaři a Češi vyjádřili solidaritu (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


V Gruzii zemřel kameraman, kterého minulý týden v Tbilisi napadli odpůrci sexuálních menšin (LGBT). Alexandra Laškaravu našla v neděli matka mrtvého v jeho bytě, oznámila televize Pirveli, pro kterou novinář pracoval. Příčinu smrti úřady zatím neurčily, policie podle ruské služby BBC smrt vyšetřuje jako pokus o sebevraždu. Kvůli úmrtí novináře protestovaly v neděli večer v Tbilisi tisíce lidí, kteří požadovali demisi premiéra.

Laškarava byl jedním z několika desítek novinářů a kameramanů, které v metropoli napadli 5. července radikální odpůrci takzvaného pochodu hrdosti příslušníků sexuálních menšin Tbilisi Pride.

Ten byl naplánován právě na tento den, organizátoři ho ale nakonec kvůli násilnostem odvolali.

Skupiny krajně pravicových radikálů přepadly a vyplenily i kancelář pořadatelů. Ti si stěžovali na nečinnost ministerstva vnitra, které nedokázalo zajistit bezpečí účastníků, a na poznámky premiéra Irakliho Garibašviliho, který se už dříve vyjádřil proti pochodu sexuálních menšin.

Napadení davem

Radikální odpůrci komunity LGBT minulé pondělí zablokovali hlavní třídu v Tbilisi a zaútočili na novináře, kteří o chystané akci informovali. Laškaravu podle jeho kolegyně Mirandy Bagaturiaové napadl dav asi dvaceti lidí.

Místní televizní stanice později zveřejnily záběry jeho tváře, na kterých byly vidět podlitiny, a na zemi kolem kameramana krev.

Podle gruzínských médií utrpěl řadu zranění a musel se podrobit operaci, z nemocnice ho zdravotníci propustili ve čtvrtek.

Ministerský předseda i prezidentka Salome Zurabišviliová, která už předtím zraněné novináře v nemocnici navštívila a násilí odsoudila, označili smrt sedmatřicetiletého Alexandra Laškaravy za tragédii. Policie zatím podle BBC zadržela kvůli útokům na novináře čtyři lidi.

Střet v parlamentu

Do ulic Tbilisi v neděli vyšly tisíce lidí, kteří požadovali potrestání útočníků a rezignaci Garibašviliho, informovala agentura AP. Někteří protestující premiéra podle ní obvinili, že svým veřejným odsouzením pochodu LGBT k násilnostem přispěl.

V pondělí se v gruzínském parlamentu strhla potyčka. Podle BBC se tak stalo poté, co policie nevpustila na zasedání poslanců novináře, kteří se o den dříve účastnili protestů.

Novináři prorazili bezpečnostní kordon a pronikli do budovy. Pomáhali jim opoziční poslanci, kteří pak v jednacím sále vyvěsili na řečnický pult vlajky Gruzie a EU a žádali demisi vlády.

Stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) podotkla, že incident v parlamentu vypuknul poté, co v poledne vypršel termín, který dali protestující premiérovi k odstoupení. Rvačka se podle RFE/RL strhla mezi opozičními poslanci a politiky vládní strany Gruzínský sen. Ochranka místo vyklidila a většina opozičních politiků prohlásila, že bude parlament na znamení protestu bojkotovat.

Podpora ze zahraničí

Garibašvili v pondělí odstoupit odmítl a opozice vyzvala své příznivce, aby večer vyšli do ulic žádat odstoupení vlády, píše BBC.

Premiér protivládní protesty označil za spiknutí pod vedením protistátních a proticírkevních sil.

Nedávné násilí v gruzínském hlavním městě odsoudila skrze svá velvyslanectví v Tbilisi většina zemí Evropské unie, dále USA, Británie či Izrael.

Zároveň vyjádřily solidaritu s protestujícími za práva sexuálních menšin v Gruzii. Ke společnému prohlášení ambasád se připojila i diplomatická mise České republiky.

Gruzie dekriminalizovala homosexualitu v roce 2000 a v pozdějších letech přijala zákony zaměřené proti diskriminaci sexuálních menšin. V konzervativní společnosti však podle AP stále panuje vůči homosexuálům silná nevraživost.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?