Španělsko umožňuje už čtrnáctiletým změnit pohlaví, není potřeba diagnóza (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3602
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1565 poděkování

Španělsko umožňuje už čtrnáctiletým změnit pohlaví, není potřeba diagnóza (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Ve Španělsku chtějí všem lidem od 14 let umožnit úřední změnu pohlaví a jména i bez lékařské diagnózy a hormonální terapie. Příslušný návrh zákona, který ještě bude muset projít schvalovacím procesem v parlamentu, v úterý odsouhlasila vláda.

Nový zákon má ulehčit život transgenderovým osobám a umožnit všem změnu pohlaví v oficiálních záznamech jen na základě vlastního rozhodnutí, a to bez nutnosti podstupovat lékařské vyšetření nebo posouzení psychologem či sexuologem. Děti od 14 do 16 let budou pro úřední změnu pohlaví potřebovat souhlas rodičů.

Aktivisté a někteří rodiče transgenderových dětí si stěžují, že vláda se v návrhu zákona drží příliš zpátky. Připomínky jsou ovšem i opačného rázu, a to například od některých feministických sdružení, která tvrdí, že nový zákon podkopá postavení žen a rozmlží koncept biologického pohlaví, napsala agentura Reuters.

Pokud zákonodárci nakonec kontroverzní normu schválí, připojí se Španělsko k hrstce zemí, které svým občanům dávají plnou svobodu identifikovat se s jakýmkoli pohlavím bez nutnosti lékařských posudků a zákroků.

Žádosti o úřední změnu pohlaví navíc musí úřady podle zákona vyhovět rychle, nejpozději do čtyř měsíců. Pokud si žadatel rozhodnutí rozmyslí, lze jej během půlroční lhůty vzít snadno zpět. Poté už musí o věci rozhodnout soudy, uvedla agentura AP.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?