Byla chyba, že jim policie znemožnila účast na Prague Pride, rozhodl soud (iDnes.cz)

Diskuze o účasti komunity ČEPEK na festivalu Prague Pride. Nezapomeňte navštívit taktéž náš vedlejší web vytvořený speciálně pro tento projekt - www.nejenhomo.cz.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3466
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1517 poděkování

Byla chyba, že jim policie znemožnila účast na Prague Pride, rozhodl soud (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Obvodní soud pro Prahu 7 v úterý nepravomocně rozhodl o tom, že policie zasáhla do práv osmi lidí, když je v roce 2014 nevpustila na průvod Prague Pride, kde chtěli proti akci protestovat. Žalobcům ale soud nevyhověl v přiznání náhrady nemajetkové újmy. Proti rozhodnutí mohou obě strany podat odvolání.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí v létě 2019 konstatoval, že policie má právo někomu prostřednictvím výzvy nařídit, aby nevstupoval na konkrétní místo, musí ale buď reagovat na chování daného člověka, nebo musí mít důvodné podezření, že má osoba v úmyslu použít násilí, případně násilím vyhrožovat anebo jinak narušit pokojné shromáždění. Právě právním názorem Ústavního soudu se v úterý obvodní soud řídil.

Soudce Jan Kobera tak v úterý rozhodl, že žaloba byla důvodná a výzva policie nebyla v souladu se zákonem. Policie podle něj měla mít konkrétní skutkové poznatky o tom, že by ze strany protestujících proti průvodu mohlo dojít k násilnému jednání.

Žalobci požadovali za zásah do svých práv i náhradu nemajetkové újmy 20 tisíc korun, tu jim však soud nepřiznal. Ministerstvo vnitra, pod které policie spadá, jim musí zaplatit pouze náhradu nákladů řízení. Jednomu z žalobců ale soudy už v minulosti přiřkly pět tisíc korun za to, že byl neoprávněně zbaven osobní svobody.

Prague Pride je akcí na podporu sexuálních menšin. Policie chtěla v roce 2014 předejít konfliktům. Na trasu průvodu nepustila ani další lidi, kteří měli v plánu vyjádřit nesouhlas. Průvodu na podporu gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů se zúčastnilo v roce 2014 asi 15 až 17 tisíc lidí. Policie zadržela 15 protestujících.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?