Dark web: Odvrácená tvář internetu je plná drog, zbraní a pedofilů (Lifee.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3341
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1429 poděkování

Dark web: Odvrácená tvář internetu je plná drog, zbraní a pedofilů (Lifee.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Ač se může zdát, že dark web mohou využívat jen někteří lidé, není tomu tak. Na rozdíl od deep webu je volně přístupný. Původně měl znamenat jakýsi ostrůvek svobody v moři cenzury, nyní jej pro své nekalé kšefty využívají různé kriminální živly. Anebo je možné na něm najít i něco užitečného?

Dark web (temný web) je součástí obsahu World Wide Webu (www), tedy klasického internetu. Jen je umístěn na takzvaných darknetech, což jsou sítě, ke kterým se lze připojit jen pomocí speciálního softwaru a při běžném vyhledávání na ně nenarazíte.

Svoboda internetu

Temný web je zcela legální. Primárně totiž slouží stále své prvotní ideji, a to svobodnému šíření informací. Vyšší úroveň anonymity a bezpečnosti totiž jeho uživatelům pomáhá získat přístup k politicky neovlivněným faktům či sdílet citlivé dokumenty. To bezesporu patří mezi užitečné vlastnosti dark webu.

Jenomže i zde platí, že štěstí přeje připraveným. Pokud nemá uživatel dostatečné povědomí o tom, jak zůstat na dark webu nenápadný, může se stát velmi lehkým cílem pro hackerské útoky. A nejen to. Surfují na něm třeba i osoby, jež jsou ve své zemi z politických důvodů pronásledované. Tajné služby je mohou díky tomu vystopovat. Totéž platí pro oběti různých zločinů. Pokud tedy někdo chce využít výhod „šedé zóny”, měl by především vědět, jak na to. Jinak to bude mít spíše opačný účinek.

Království nekalých praktik?

Anonymitu samozřejmě využívají různé kriminální živly. Velmi častým jevem jsou zde stránky s drogami, falešnými identitami, kradenými platebními kartami a nově i léky proti covidu-19. Ničím výjimečným také není prodej nelegálních zbraní a různá fóra, kde se diskutuje o opravdu kontroverzních tématech. Temný web je rovněž rájem pedofilů, kteří mezi sebou sdílejí dětskou pornografii.

Dark webu se také věnovala Česká televize v pořadu Pološero. V epizodě s názvem Temná síť bylo možné názorně vidět, jak si lze objednat drogy. Balíček byl podroben analýze, která prokázala, že skutečně obsahoval objednanou návykovou látku. Koupě zbraně však skončila neúspěchem. Buď byla žádost zadržena policií, anebo šlo o podvod. Jelikož jsou prodejci velmi dobře skryti, jakákoli reklamace je jen marnou snahou o získání peněz, které člověk již nadobro pozbyl.

Vražda online

V souvislosti s temným webem se také často hovoří o tom, že si je tam možné objednat vraždu. Stačí prý zaslat údaje o cíli a zaplatit. Patrně se ale jedná o takzvanou „městskou legendu”. Jejím principem je příběh, který se předává buď ústně, nebo po internetu, a to takovým způsobem, aby mu uvěřilo co nejvíce lidí. A právě do této oblasti spadají i nájemní vrazi. Jejich „služby” si šlo na dark webu objednat pouze na jedné stránce. Po odeslání peněz se však již nikdo neozval…

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Dark web
Žive.cz: Dark web
Česká televize: Pološero
Csoonline.Com: What is the dark web?
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 10
Příspěvky: 1040
Dal: 1298 poděkování
Dostal: 548 poděkování

Re: Dark web: Odvrácená tvář internetu je plná drog, zbraní a pedofilů (Lifee.cz)

Nový příspěvek od Dreamer »

Vyčerpávající čtení. Teď už konečně chápu, jak Dark web funguje, proč bych tam měl nebo neměl lézt, jak se tam dostat, a jak se tam chovat :-)
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 493 poděkování

Re: Dark web: Odvrácená tvář internetu je plná drog, zbraní a pedofilů (Lifee.cz)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Já myslím že místo toho jejich nadpisu měli začít tou větou
"Temný web je zcela legální. Primárně totiž slouží stále své prvotní ideji, a to svobodnému šíření informací. "
A vyznělo by to zcela jinak a mnohem pravdivěji, akorát by tím nepřitáhli tolik čtenářů.