Když se z dívky stává žena: první menstruace (Novinky.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3354
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1432 poděkování

Když se z dívky stává žena: první menstruace (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


První menstruací u dívek začíná jejich nová životní etapa doprovázená spoustou změn. Ze začátku se mohou cítit nejistě a úlohou rodičů a nejbližších je jim toto období pomoci co nejsnáze překlenout. Někteří odborníci proto doporučují připravit pro dívku tzv. přechodový rituál.

V různých kulturních epochách byla menstruace často zdrojem diskriminačního přístupu. Menstruující ženy byly izolovány pod nejrůznějšími záminkami, ať už je to představa nečistoty, hanby, nebo jim naopak byla věnována velká pozornost a ochranářský přístup.

Menstruace byla vnímána jako handicap, žena se musela chránit a nesměla se namáhat. Ještě ve třicátých letech 20. století se ženám upírala vyšší místa v zaměstnání s odůvodněním, že nejsou kvůli menstruaci schopny naplno pracovat.

Situace se sice generaci od generace lehce zlepšuje, ale pořád to není dostačující.
O menstruaci se málo hovoří jak v rodinách, tak ve školách. Dívky berou menstruaci negativně, a toto se s nimi táhne až do dospělého věku.

Podle lékařky Heleny Máslové je důležité vědomě nepředávat tento negativní odkaz. Zejména v linii matka-dcera je důležité dcerám říkat, že menstruace je normální a užitečná součást ženského zdraví. Tato informace by měla být dostupná dcerám již od narození.

„Dívka, když vidí, že její matka je spokojená v ženském těle a je ráda ženou, bude mít šanci na bezproblémovou menstruaci,” dodává lékařka.

Jak vysvětlit příchod periody?

„Velká část žen si první menstruaci odbyla sama, aniž by měly odvahu o tom komukoliv říct. A ta malá část, která se svěřila nejčastěji matce, se setkala s negativní reakcí – sprásklé ruce, povzdechy, zaklínání nebes,” upozorňuje gynekoložka.

Pokud dívka začne menstruovat, neznamená to, že by měla okamžitě navštívit gynekologa. Předčasná konfrontace s gynekologií může mít skutečně nedozírné následky.

Rituál může pomoci odstranit psychický blok

K zásadním životním zlomům se od pradávna v nejrůznějších kulturách vázaly určité rituály, které oslavovaly vstup do nové životní etapy anebo uctívaly tu ukončenou.

Dotyčnému a nejbližší rodině zároveň umožnily změnu vědomě přijmout a mentálně se přizpůsobit novým okolnostem. Mezi tyto tradiční rituály patří například křtiny, svatba, pohřeb či biřmování.

Trendy moderní doby, související s proměnou společnosti, bohužel tyto tradice stále více vytlačují, aniž by je nahrazovaly jinou odpovídající ceremonií. Jejich absence se ale může i z pohledu dospívání žen proměnit ve zmatek ústící k nedostatečnému sebevědomí a sebedůvěře.


První menstruace by tak neměla zůstávat tabu. „Bohužel je běžné, že dospívající dívky se s tím, že začaly krvácet, stydí svěřit i vlastní matce, a maminky zase neví, jak svou dceru do otázky týkající se ženského cyklu zasvětit,” upozorňuje Veronika Tichá, jedna z autorek knihy Teena aneb Skutečný průvodce pro holky.

Pomoci může rituální oslava. „Udělejte první krok a pozvěte ji třeba ke kadeřnici, kde jí necháte zastřihnout účes nebo zkusíte první jemný přeliv. Koneckonců tzv. postřižiny neboli symbolické krácení vlasů, byly či stále jsou v mnoha tradicích důležitým iniciačním rituálem spojeným nejen s dospíváním,” dodává Veronika Tichá.

Místo kadeřníka můžete své dceři ale také připravit oblíbenou slavnostní večeři se symbolickou sklenkou červeného vína nebo jí udělat radost drobným dárkem, o němž víte, že jej ocení a dlouho si jej přeje. Co třeba nějaké šaty, které obdivovala za výlohou?

O menstruaci mluvte dříve, než nastane

Každá dívka by ještě před první menstruací měla vědět, co menstruace je a na co se musí připravit. Najít krev na spodním prádle může být pro naprosto neinformovanou dívenku, která si krev doposud spojovala s úrazy a nehodami, vcelku šok.

Samozřejmě první informace se mohou dívky dozvědět již ve škole od vyspělejších spolužaček. Ne vždy se ale jedná o zcela správné informace, proto je dobré začít o tom s dívkou mluvit a případně se pokusit dezinformace napravit. Dnešní generace je v tomto ohledu mnohem přímější než rodiče, takže se vůbec nemusíte bát, že o tom s vámi vaše dcera nebude chtít mluvit.

Když první menstruace dlouho nepřichází

První menstruace se odvíjí jednak od dědičnosti, ale také od celkové zralosti dívky. Dospívání bývá totiž různě dlouhé, takže ačkoliv mnoho dívek začne menstruovat již ve 12 letech, může se tak stát i v 16 letech.

Zda se jedná o přirozený jev, lékaři obvykle zjistí na základě zralosti sekundárních pohlavních znaků, kostního věku a založení osmiček. V případě disproporce je třeba doplnit nejen gynekologické, ale i endokrinologické a genetické vyšetření.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 493 poděkování

Re: Když se z dívky stává žena: první menstruace (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Jednorozec »

"Pomoci může rituální oslava. "

To mi připomíná to kritizované video s holčičkou co si z toho dělala legraci (jakožto totálním nesmyslu)....