Proč děti potřebují Ježíška a pohádky (Novinky.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3596
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1565 poděkování

Proč děti potřebují Ježíška a pohádky (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Vánoce jsou nejkrásnější s dětmi, které ještě věří na Ježíška. Přináší kouzlo i pro dospělé. Ale víra v mytické bytosti má pro děti i jiné benefity než jen nadšení ze splněných přání. Proč je dobré malým dětem dopřát pohádkový svět?

Psychologové mají pro tento aspekt dětství termín magické myšlení. Je přirozenou a důležitou součástí vývoje.

„Dítěti mnoho dáv á ať už v podpoře fantazie, či v tom, aby se cítilo v realitě dospělých dobře. ‚Bubáka‘ zpod postele kolikrát opravdu snadněji vyženete koštětem než tisíci slovy popírajícími jeho existenci. Dítě vám může nakrásně věřit, že bubáci ve skutečnosti nejsou – jenže ten jeho tam prostě sedí,“ vysvětluje psycholožka Pavla Koucká.

Jedna pravda v magickém myšlení nevylučuje pravdy jiné, byť by byly úplně opačné.

„Kdybychom dítěti říkali pravdu, celou pravdu a nic než pravdu, připravili bychom je nejen o kouzlo Ježíška i pohádek, ale možná bychom předčasně narušili i jeho magické myšlení, což by byla škoda.“

Trénování fantazie a bezpečí

Ježíšek, čert , Mikuláš i pohádkové bytosti mají v dětském vnímání skutečnosti, jež v něm často vyvolává úzkost, opravdový význam. „Magické postavy a představy pomáhají dětem trénovat fantazii, hrát si s ní. A také cítit se lépe ve světě, jenž je pro ně zatím stále velmi neznámý. Ony jsou malé, svět velký a jistě skrývá mnohá nebezpečí,“ upozorňuje psycholožka.

„Pohádka je ujistí, že i když si připadají malé a bezvýznamné, mohou uspět: Někdo je silný, někdo chytrý, někdo umí kouzla, dalšímu pomůže náhoda. Magické myšlení může být jednoduché, ale i velice rozvinuté a může – nejen dětem – v životě účinně pomáhat.

Jak je to s odhalením pravdy

Většinou se můžeme přetrhnout, abychom pro své nejmenší vytvořili iluzi o kouzelném miminku, které nechává dárky pod stromečkem. A přejeme si, aby si tuto víru udrželi co nejdéle. To se podle výzkumů i rodičovských zkušeností daří asi do sedmi let dítěte. Tehdy se často od spolužáků či starších kamarádů dozvídá, že mu rodiče neříkali pravdu. Jsou to oni, kdo dává dárky a tajně zvoní na zvonek.

Když děti odhalí toto tajemství, nejsou kupodivu naštvané ani si nepřipadají zrazené. Sice podle studie z r . 2014 pociťují lehké zklamání, ale hlavně jsou na sebe pyšné, protože se jim tuto „konspiraci“ podařilo odhalit. Smutní jsou spíše rodiče.

Z výsledků výzkumu starší studie zase vyplývá, že děti nejsou nazlobené, protože chápou, že jde o tzv. milosrdnou, laskavou lež a že úmyslem rodičů bylo je potěšit, nikoliv jim ublížit či je zlomyslně balamutit.

Podle psycholožky Pavly Koucké je to proto, že v dětských očích nejde o podvod. „Ježíška nevnímám jako věšení bulíků na nos, ale spíše jako hru nebo jako kousíček magického, který si pouštíme do reálného světa, abychom ho obohatili a zkrášlili.“

Pro děti by odhalení mělo mít ještě jeden benefit. Procvičí si kritické myšlení. „Nejde jen o to, že děti dokážou ‚vyčmuchat‘ pravdu . Příběh jim dává možnost procvičovat ‚detektivní schopnosti‘,“ myslí si psycholožka z Michiganské univerzity Jacqueline D. Wooleyová.

Vybaví si pár událostí, které v podstatě naznačovaly, jak to bylo doopravdy. Maminka rychle schovávající velké tašky či krásně zabalená krabice ve skříni najednou dávají smysl…

Mají se rodiče přiznat?

Co tedy dělat, když děti přijdou domů s tím, že Ježíšek není? Rodiče obvykle slyší: Kamarád říkal, že Ježíšek neexistuje! Mají v tu chvíli všechno přiznat? „Já bych s odpovědí nespěchala. Spíše bych se dítěte ptala: A co si o tom myslíš ty?“ nabádá psycholožka Pavla Koucká. Díky této otázce totiž zjistíme, jestli je víru v magickou bytost ochotno a schopno odložit.

„Dítě, které v Ježíška věřit potřebuje, řekne nejspíš něco jako: No oni tomu asi nerozuměj. Či: Možná, že k nim Ježíšek nelítá, protože nebyli hodní. Nebo mu nenapsali dopis, a tak nevěděl, co si přejou,“ uvádí příklady.

„Pokud už je dítě zralé na to, aby na koncept Ježíška kriticky nahlédlo, zřejmě připustí, že „mají nejspíš pravdu, protože to je vážně divné, aby malé miminko létalo a samo ještě nosilo těžké dárky.“

Když dítě vyslechneme, je snazší chovat se k němu tak, jak právě potřebuje. Třeba bude chtít tento koncept opustit postupně. Koneckonců ani my dospělí se těchto bytostí často nevzdáváme zcela.

„My dospělí už víme, že nás neobdarovávají Ježíšek či Mikuláš a nevěříme ani na čerty. Naše magické myšlení se posouvá, neulpívá na takovýchto bytostech. Přesto pro nás Ježíšek, Mikuláš i čerti zůstávají důležití tím, co symbolizují. A na víru v ně si také rádi hrajeme,“ upozorňuje Pavla Koucká.

Ježíšek obdarovává nezištně

„Když kamarádce řeknete: Tohle ti u nás nechal Ježíšek, ona samozřejmě ví, že je to od vás, a vy víte, že ona to ví. Ale je to jiné, než když řeknete: Tohle máš ode mě k Vánocům. Formulací s Ježíškem naznačíte, že nečekáte vděčnost, že jde o nezištný dar.“

Proto bychom podle odborníků dětem neměli hrozit, že od Ježíška nedostanou nic, pokud budou zlobit. Jak to, když dárky přece dostávají hodné děti?

„Záleží na tom, čeho tím chcete dosáhnout a jaké je vaše dítě. Obecně bych to ale nedoporučovala. Jednak jde o vyhrožování, které samo o sobě patří k nepříliš vhodným výchovným metodám,“ říká Pavla Koucká.

„Ježíšek je kouzelné miminko, jež nezištně obdarovává. Možná přinese hodným dětem více, ale že by za zlobení nepřineslo nic? To by přece už nebylo takové, jaké ho popisujeme, jak si ho rádi představujeme. Ta věta bere Ježíškovi jeho nezištnou láskyplnou dobrotu, připravuje ho o část kouzla,“ uzavírá psycholožka.

Jaký význam má magické myšlení?

Magicky myslí všechny děti. Je to v podstatě víra v propojenost zdánlivě nesouvisejících věcí, jež je přičítáno nadpřirozeným silám. Toto myšlení k dětství patří. Děti nemají jasné hranice mezi imaginativním světem a světem reálným. Zpravidla od dvou let při hrách předstírají, že je v nich přítomná nějaká bytost nebo nereálná situace. Například že jsou na zámku s králem a královnou. Četnost tohoto typu hry pak mezi pátým a osmým rokem života klesá.

Je to příprava na budoucnost. „Takový druh hry umožňuje dětem dotknout se své kreativity. Pokud se do ní ponoří bez zábran, je to osvobozující zážitek,“ říká neuropsycholožka Sally G. Blytheová.

„Fantazie je schopnost vytvořit vizuální obrazy v ‚očích mysli‘ a umožňuje prozkoumávat tento typ obrazů a nápadů, aniž bychom se omezovali realitou světa.“

Jde o začátek vývoje schopnosti řešit problémy. Děti se učí představovat si a tím přicházet s novými možnostmi, jak postupovat či řešit situace. To je důležité pro vývoj jejich vloh i kritického myšlení.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1180
Dal: 1063 poděkování
Dostal: 553 poděkování

Re: Proč děti potřebují Ježíška a pohádky (Novinky.cz)

Nový příspěvek od podivin »

Mám pocit, že naše dcerka už to ví, že ježíšek neexistuje. Ale řekl bych, že si ona myslí, že bychom my, rodiče, byli smutní, kdyby nám řekla, že na ježíška nevěří, že už ví, že neexistuje. A tak nám dělá radost a hraje s námi na ježíška. To je tak můj pocit, protože spolu o tom občas diskutují. Ale zdůvodňují to tak, že ježíšek chodí k těm, kteří na něj věří :)
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Pipo
Registrovaný uživatel
Varování: 6
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 11
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: "And I'm young enough to look at
and far too old to see..."
Příspěvky: 208
Dal: 44 poděkování
Dostal: 67 poděkování

Re: Proč děti potřebují Ježíška a pohádky (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Pipo »

Ale ja mám otázku na užívateľov: kedy ste zistili, že magické veci sú vlastne celkom reálne, teda kedy ste zistili, že Ježiško sú rodičia? :) Pamätáte si? A ako ste to vnímali?
Ja som na to prišiel až pomerne neskoro, kdesi v tretej triede, tuším... už sa o tom bežne rozprávalo v škole medzi nami - o tom podvode dospelákov :D. Zobral som to pomerne zdravo a vyrovnane :D a bol som naopak pyšný na rodičov, že sa so všetkými tými prípravami a darčekmi tak "ondia", a vlastne iba kvôli mne :)
Uživatelský avatar
Filip
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 3
ve věku do: 23
Výkřik do tmy: Dieťa je ako kvetina, keď ho odtrhneš, zvädne.
Příspěvky: 612
Dal: 589 poděkování
Dostal: 364 poděkování

Re: Proč děti potřebují Ježíška a pohádky (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Filip »

Pokiaľ sa pamätám, vždy som vedel že darčeky dávajú pod stromček rodičia. Aj keď doteraz sa v našej rodine tvárime, že ich nosí Ježiško. :)
Uživatelský avatar
Tim
PROBLÉMOVÝ UŽIVATEL
Varování: 29
Bydliště: Brno
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100073199928820
email: [email protected]
https://ibb.co/sb8ymr1
Telefon: 607 364 291
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král
Příspěvky: 793
Dal: 451 poděkování
Dostal: 390 poděkování

Re: Proč děti potřebují Ježíška a pohádky (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Tim »

Mne hraní si na Ježíška přijde už trochu jako hloupost. Minimálně už jen proto že z toho co na nás vysype televize a reklamy na netu tak i malé dítě ví jak to s dárky je. Osobně v tom pořád vidím i lhaní a to se nedělá, ani vůči dětem... Já sám vím že Ježíšek není snad odjakživa a nepřijde mi že bych utrpěl nějakou újmu. :)
„Polemika má protivníka připravit o klid duše, ne ho urážet.“ — Karl Kraus
Uživatelský avatar
Pipo
Registrovaný uživatel
Varování: 6
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 11
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: "And I'm young enough to look at
and far too old to see..."
Příspěvky: 208
Dal: 44 poděkování
Dostal: 67 poděkování

Re: Proč děti potřebují Ježíška a pohádky (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Pipo »

Nie je to hlúposť, deti to potrebujú (nie všetky rovnako a možno nie ani úplne všetky, ale skoro všeobecne to tak je). A čudoval by si sa, koľko detí naozaj na magičnosť okolo Vianoc verí, to, že to prežívajú, to ani nespomínam. Samozrejme, teraz sa tá veková hranica "vytriezvenia" z dospeláckych výmyslov :D posunula nižšie vďaka médiám, ale to neznamená, že by deti neverili na Ježiška, a že by to nepotrebovali. Chápem ale tvoj pohľad, že v tom vidíš akési zavádzanie. Napríklad mne zas rodičia nikdy nevraveli, že by ma priniesol bocian alebo niečo podobné, ale primerane veku my vysvetlili, že pôrod je bežná biologická záležitosť. Určite dieťa neutrpí žiadnu ujmu, ale podľa mňa môže o niečo pekné prísť, keď nemá vieru v reálnu existenciu nadprirodzena. Chápem, že s takým názorom nebude každý súhlasiť, niekoho dokonca pobúri, ale mňa konkrétne to veľmi obohatilo. Viem si napríklad doteraz v neuveriteľnej miere, takmer detsky, vychutnať rozprávky či fantastiku v akejkoľvek podobe. Áno, keby som to tak nevedel precítiť, bol by som ochudobnený. Ale napadla mi druhá otázka: hľadali ste niekedy darčeky? :)
Ja len raz a aj som čosi našiel. Ale spravil som to viac-menej len preto, že to tak robili všetci spolužiaci :D Hoci som zvedavý, mám rád prekvapenia.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 495 poděkování

Re: Proč děti potřebují Ježíška a pohádky (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Tak sice se k tomu snaží psychologové vymyslet hromadu pouček, ale princip je jednoduchý. Ježíšek je potřebný jako symbol, bez něj by přece nebyla ta příležitost ty dárky takto hromadně dávat (ponechme stranou starověké oslavy rovnodennosti a kde se ta oslava vzala). Takže jsou vlastně skutečně v určitém smyslu "od ježíška". A popravdě jakmile dítě získá jen trochu rozumu tak ví jak se tam ty dárky dostaly a sám si taky už nepamatuji, že bych kdy věřil na to že dárky skutečně fyzicky dává ježíšek/děda mráz/santa klaus atd...