Zakladatelka projektu To po tom: Oběti nejčastěji popisují deprese, úzkosti a někteří i posttraumatickou (REFRESHER.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2876
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1282 poděkování

Zakladatelka projektu To po tom: Oběti nejčastěji popisují deprese, úzkosti a někteří i posttraumatickou (REFRESHER.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Článek byl serverem REFRESHER.cz označen jako nevhodný pro osoby mladší 18 let.


O problematice sexuálního zneužívání se v poslední době začíná mluvit víc než kdy předtím. Právě komunikace tohoto problému a vzdělávání veřejnosti by mohlo pomoci, aby společnost ohledně sexuálního násilí držela při sobě a vymýtily se tak nesprávné přístupy některých, jako je třeba sexuolog Radim Uzel.

V České republice také vzniklo hned několik organizací či profilů na sociálních sítích, které pomáhají obětem sexuální obtěžování. Před nedávnem jsme ti přinesli rozhovor s projektem Proč jsme to nenahlásili, který sdílí důvody, proč se oběti rozhodly tento trestný čin nenahlásit.

Dnes ti představujeme instagramový profil To po tom, na němž se lidé svěřují s tím, jaké pocity a emoce prožívali po znásilnění. Projekt To po tom zároveň také uveřejňuje důležitá fakta, která by mohla pomoci s edukací společnosti. Obětem sexuálního násilí také poradí, kde je možné vyhledat odbornou pomoc. Na několik otázek nám odpověděla zakladatelka projektu Viktorie V.

Proč ses rozhodla tuto stránku založit?

K založení projektu To po tom mě přivedla vlastní zkušenost se sexuálním násilím a hlavně to, jaký byl život po ní. Často jsem se setkávala s nepochopením a bagatelizováním, které mi nedovolovalo se se svou zkušeností řádně vyrovnat. Prostřednictvím projektu bych ráda poukázala na to, že sexuální násilí má tendenci prostoupit do všech oblastí života oběti, a proto bychom ho neměli zlehčovat. Řada lidí se v důsledku toho zdráhá vyhledat pomoc a svou zkušenost nenahlásí.


Obrázek

Vedeš ji ty sama?

Projekt jsem založila v červnu 2020 a od té doby ho spravuji sama. Pomalu však dávám dohromady menší tým a společně na projektu začneme pracovat po Novém roce.
Jsem studentka dějin umění se zájmem o architekturu a lidská práva.


Obětem může trvat i roky, než si uvědomí, že to, co prožily, nebylo v pořádku. S tím souvisí i malá informovanost o tom, co sexuální násilí vlastně je.

Chodí ti hodně příběhů. Proč se většina lidí rozhodne tento čin nenahlásit?

Zastřešujícím důvodem nízkého počtu nahlášených případů je už zmíněná bagatelizace sexuálního násilí, kvůli které může obětem trvat i roky, než si uvědomí, že to, co prožily, nebylo v pořádku. S tím souvisí i malá informovanost o tom, co sexuální násilí vlastně je. Panuje představa, že sexuální násilí vždy doprovází nějaká forma fyzického násilí, ale méně lidí ví, že mu může předcházet i psychický nátlak, výhrůžky apod.

Důležitým faktorem je i to, že navzdory různým mýtům je v 80 % případů pachatelem někdo, kdo je oběti blízký. Tato skutečnost vyplývá i ze samotného projektu, v němž jen minimum příběhů popisuje napadení cizím mužem. Nahlásit pak např. svého kolegu, manžela, partnera, kamaráda nebo člena rodiny, vyžaduje mnoho odvahy. Dalším důvodem, proč většina znásilnění zůstane neoznámena, je i častý názor, že oběť je za něj do jisté míry spoluzodpovědná. To je mýtus, kterému bohužel stále věří mnoho lidí, včetně samotných obětí.

Jsou obětí sexuálního napadení také muži? Viděla jsem na tvém profilu spíše příběhy žen.

Ano, obětí se může stát kdokoliv bez rozdílu pohlaví, to stejné platí i u pachatelů. Mužských obětí je ale méně než ženských, a i v jejich případech je většinou pachatelem muž. Mohou se setkávat s posměchem, že měli sex s mužem, nebo že se nedokázali ubránit ženě a nejsou tedy ‚dostatečně mužní‘. Bývá pro ně pak mnohem těžší se svěřit, vyhledat pomoc a svou zkušenost oznámit policii.


Obrázek

Pracuješ i s nějakými organizacemi, které pomáhají obětem? Nebo pouze poskytuješ terapii sdílením?

Přímo s nimi nespolupracuji, ale každého, kdo se se svým příběhem svěří, odkazuji na seznam organizací, na které se může v případě potřeby obrátit. Momentálně tedy projekt poskytuje jen terapii sdílením.


Lidé nejčastěji popisují deprese, úzkosti a někteří i posttraumatickou stresovou poruchu. Vnímají se jako pokažení a za svou zkušenost se stydí nebo se neprávem obviňují.

Jaké pocity lidé nejvíce prožívají ‚po tom‘?

V projektu nejčastěji lidé popisují deprese, úzkosti a někteří i posttraumatickou stresovou poruchu. Vnímají se jako pokažení a za svou zkušenost se stydí nebo se neprávem obviňují. Mívají strach z lidí, fyzické blízkosti a sexu (nebo ho naopak vyhledávají, aby získali pocit kontroly, který předtím neměli). Každý ale na trauma reaguje jinak a oběť ani její okolí by nemělo hodnotit, zda jsou její reakce přehnané nebo naopak nedostatečné.


Obrázek

Jaké máš s touto stránkou plány do budoucna?

Primární snahou To po tom zůstává sdílení příběhů, pomalu ale zapojuji i informativní příspěvky, které mají za úkol problematiku sexuálního násilí dovysvětlit. Mým aktuálním cílem je sestavení stabilního týmu a odstartování webu. Pokud to bude možné, v budoucnu bych pak ráda realizovala větší osvětové kampaně.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Zakladatelka projektu To po tom: Oběti nejčastěji popisují deprese, úzkosti a někteří i posttraumatickou (REFRESHER.

Nový příspěvek od Jednorozec »

Mně podobné akce přijdou jako snaha tahat z lidí peníze či zviditelnění sebe sama hraním na city.
Už jen ta prezentace tvrdící že jedna z 6 žen zažila formu sexuálního nátlaku. Jednak proč se to zaměřuje jen na ženy a druhak snad každý člověk v životě nějakou formu sexuálního nátlaku zažije. Jsou lidi kteří to ani nevnímají, jiní kterým to hodně ublíží a ještě jiní kteří to dokonce vyhledávají.
Určitě není dobře pokud někdo zneužije své moci proti někomu druhému k čemukoli včetně sexu a je dobré umožnit s tím bojovat, jen bych nerad abychom skončili jako v policejním státě jménem Singapur, kde stačí že žena prohlásí, že jste se jí nevhodně dotknul a jdete na půl roku do basy (obráceně to nefunguje protože od děvčat je to prý něco jiného).