Kolik procent pedofilů zneužije dítě?

Reakce a podněty z řad veřejnosti - máte-li názor, myšlenku či nápad, který se týká našeho webu, nezdráhejte se ozvat!
Uživatelský avatar
ABCXYZ

Kolik procent pedofilů zneužije dítě?

Nový příspěvek od ABCXYZ »

Kolik procent pedofilně orientovaných lidí, myslíte, že zneužije dítě? Asi na to není ucelená studie. Ale vy jste tady komunita, tak byste to mohli trochu přibližně odhadnout.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5491
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2264 poděkování

Re: Kolik procent pedofilů zneužije dítě?

Nový příspěvek od Cykle02 »

Pokud by se prostě počítalo to, co by bylo považováno za sexuální zneužití dítěte podle zákona. Tedy pro příklad třeba taková banalita jako vzájemné intimní dotyky 14 letý/á vs 15letý/á. Tak by ta čísla asi byla veliká. Takže je otázka, co tedy za to zneužití považovat.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Kiiax
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Praha
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Mea culpa. Mea maxima culpa
Příspěvky: 298
Dal: 280 poděkování
Dostal: 277 poděkování

Re: Kolik procent pedofilů zneužije dítě?

Nový příspěvek od Kiiax »

Weiss uvádí, že jen deset procent lidí, kteří se dopustili pohlavního zneužití jsou pedofilové. Zvěřina uvádí číslo okolo 25%.
Ale je to hodně těžké říci. Pravdu má Cykle02, patnáctiletý se bude intimně dotýkat své, o 2 měsíce mladší, přítelkyně a je z toho problém, když se dívka či chlapec nevhodně o tom zmíní. A bude to styk oboustranně dobrovolný.

Oznámení zneužití je u obou pohlaví většinou plně tajeno. Reprezentativní výzkum prof. PhDr. Petra Weisse z roku 2008, kterého se účastnilo 2 000 osob, přinesl tyto výsledky: 69 procent mužů a 79 procent žen sexuálně zneužívaných v dětství nikomu zneužití neoznámilo.
Zdroj: https://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/myty-a-fakta-o-sexualnim-zneuzivani-deti-63.html
To má také vliv na statistiku, protože poté pachatele nikdo nediagnostikuje. Ale lze tvrdit, že to bude podobné. Osobně radši cituji Weisse, protože se tomuto tématu věnuje více.
Nejhorší vlastností člověka je nikdy nepřiznat omyl.
Uživatelský avatar
Smazaný uživatel (gabajaza)

Re: Kolik procent pedofilů zneužije dítě?

Nový příspěvek od Smazaný uživatel (gabajaza) »

Já upřímně nevěřím těm odhadům, že to je 10%. Osobně si myslím, že to bude tak 20 - 30%. Mezi zneužití se řadí i jednorázové letmé osahávání na intimních místech, proto si myslím, že to je tak vysoké číslo. Pokud bychom se bavili o násilném zneužití, tak můj odhad bude daleko nižší.
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1598 poděkování
Dostal: 810 poděkování

Re: Kolik procent pedofilů zneužije dítě?

Nový příspěvek od Dreamer »

Otázka ale nezněla, kolik procent zneužití (podle zákona) má na svědomí pedofilně orientovaný jedinec (podle sexuologického vyšetření), ale kolik procent pedofilně orientovaných jedinců za svůj život zneužije dítě. Na takovou otázku je velmi obtížné odpovědět, protože nevíme, kolik lidí žije s pedofilní orientací, a protože nevíme, kolik procent zneužití není nikdy nahlášeno.

Wikipedie říká, že pedofilně orientovaných je "méně než 5% mužů" (Seto MC (2009). "Pedophilia". Annual Review of Clinical Psychology). Studie byla provedena dotazováním v Německu, kde se ptali mužů na to, zda někdy měli sexuální fantazie o dětech, neptali si ale jak časté. Pokud se nepletu, za pedofila se považuje člověk až tehdy, pokud má tyto fantazie po dobu alespoň 6 měsíců. Seto později upravil svůj odhad k prevalenci okolo 1%, což je číslo které je v souladu i s dalšími podobnými studiemi (typicky 0.5 - 2%), přičemž nižší čísla nezapočítávají hebefily (vyšší ano, nižší ne). Některé studie mluví pouze o mužích, ženy nezapočítávají. Více třeba BBC, vědeckých studií s rozdílnými, ale podobnými závěry je na internetu hromada.

Všemožné zdroje říkají, že před dosažením 18. narozenin je sexuálně zneužito přibližně 10-20% dětí (dívky častěji než chlapci), nicméně údaje chybí nebo se rozchází v tom, kolik procent z těchto zneužití bylo spácháno před 12-tým rokem věku oběti (mezi 30-60%, liší se dle země, detailnější data většinou úplně chybí). Ze všech zneužití osob mladších 18-ti let je až 40% spácháno starším, silnějším dítětem (typicky ne-pedofilním). Zdroje třeba tady, tady, tady, tady, ale dají se najít i důvěryhodnější vědecké studie s popisem metodiky.

U nás odborníci říkají, že pedofilové mají na svědomí asi 10-25% zneužití dítěte. V západních studiích jsem viděl spíš čísla okolo 40%, ale to také může být dáno jinou metodikou označení pachatele za pedofila nebo označení oběti za dítě. Jsou i další čísla, které to zamotávají. Například 70% odhalených pachatelů sexuálního násilí na dětech má prý mezi 1-9 obětí, 20% pachatelů 10-40 obětí.

Myslím, že z těchto čísel a několika dalších odhadů/předpokladů už by se dalo spočítat, jaká je pravděpodobnost, že pedofil během svého života někoho zneužije, s velkou nepřesností. Ale přenechám to někomu chytřejšímu.