Lamb: A Novel - by Bonnie Nadzam

KNIHY slouží ke sdílení recenzí a tipů na zajímavá knižní díla.
Pravidla fóra
  1. Je povoleno vkládání recenzí na jakékoliv knihy a následná diskuze k nim.
  2. Jestliže bude v rámci recenze knihy uvedeno jméno osoby v současnosti mladší 18 let (narozené od r. 2004 do současnosti), je nutné toto jméno zkrátit na křestní jméno a iniciálu příjmení.
  3. V rámci recenzí je možné vkládat odkazy na fotografie obálek knih, příp. fotografie autorů, a to jen formou odkazů (za využití URL nebo IMG tagu), při užití IMG tagu je nutné dodat přímý odkaz a zdroj. Je-li autor v současnosti mladší 18 let, anebo je-li na jeho fotografii společně s ním jiná osoba v současnosti mladší 18 let, odkaz na fotografii nemůže být zveřejněn.
  4. Při porušení těchto pravidel dojde k upravení či odstranění vlákna, případně k penalizaci uživatele. V případě nejasností, jaké odkazy můžete v této sekci sdílet, kontaktujte Macka, moderátora AV sekce. Stížnosti na obsah sekce řeší administrátorský tým odpovědný za chod fóra, viz rubriku Kontakt.
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 809 poděkování

Lamb: A Novel - by Bonnie Nadzam

Nový příspěvek od Dreamer »

Přidávám do správné sekce po zaregistrování...
Návštěvník píše: čtvrtek 11. 7. 2019, 18:21:38Lamb: A Novel - by Bonnie Nadzam
https://www.goodreads.com/book/show/10155571-lamb
Poslouchal jsem na audible.com, v češtině nevyšlo. Romantický příběh o "ne-tak-úplně-únosu" jedenáctileté dívky. Bylo i zfilmováno (dostupné např. na iTunes), ale film je nic moc. Kniha je moc hezká, i když trochu smutná jak už to u našich témat bývá. Bez explicitních scén jestli si dobře vzpomínám.
Trailer k filmu zde (nevkládám video protože toto není příspěvek o filmu):
https://youtu.be/r0Hk_Dq9CLo
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 809 poděkování

Re: Lamb: A Novel - by Bonnie Nadzam

Nový příspěvek od Dreamer »

Film se nyní dá stáhnout s vloženými CZ titulky na klasických českých stahovacích serverech. I když je kniha lepší, i ten film rozhodně stojí za shlédnutí. “Lamb (2015)“
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 809 poděkování

Prosím zkoukněte to někdo :-)

Nový příspěvek od Dreamer »

Před nějakým časem jsem do sekce Knihy dával doporučení na knihu Lamb od Bonnie Nadzam, vyprávějící fiktivní příběh o únosu a přátelství 11-leté Tommie s 47-letým Davidem Lambem. Podle reakcí soudím, že knihu jste nikdo nečetl :-).

Krátce po přečtení knihy jsem zjistil, že byla v roce 2015 zfilmována. Film u nás nikdy nevyšel, ale dal se koupit na iTunes (Apple TV), bez českých titulků. Protože kniha patří mezi mé oblíbené, film jsem samozřejmě zakoupil a shlédl, ale nebyl jsem z něho nijak zvlášť odvázanej. Kniha byla prostě o mnoho lepší, a zkratky ve filmu na mě působily divně.

Tento týden jsem zjistil, že film se dá stáhnout z ulozto.cz s českými titulky, a dnes večer jsem ho viděl podruhé, tentokrát s manželkou. Zatímco jí se vůbec nelíbil, mě se líbil moc. Herecké výkony hlavní postavy mi připadaly perfektní, a velmi snadno jsem se s Lambem ztotožnil.



Našel jsem si pár recenzí a zjistil jsem, že výtky manželky se víceméně shodují s vnímáním ostatních. "Bylo to ničem", "nedořešené vedlejší postavy, co si o tom myslela ta Linn?", "naprosto nevěrohodné" apod. Film (a snad ani kniha, pokud si vzpomínám) o hlavním hrdinovi nemluví explicitně jako o pedofilovi, a nechává na divákovi, jak moc ho chce za jeho jednání odsuzovat, případně jak moc se chce bát, že se něco nepatřičného a špatného semele. Podle rozhovorů s režisérem filmu (který je i hercem hlavní postavy) byl toto umělecký záměr, a mám pocit že většina recenzentů/diváků nevnímala Lamba jako pedofila.

Pro mě osobně je to přitom zcela jednoznačně příběh (byť zjevně neexkluzivního) pedofila, který během "zakázaného výletu" svádí všemožné vnitřní boje a chová se k Tommie tak, jak by se pedofil v daných situacích opravdu mohl chovat. A nějaké otravné vedlejší postavy jsou tam naprosto nepodstatné :-)

Nechcete to někdo zkouknout a napsat sem, jak to na vás působilo? Fakt mě zajímá, zda tam vidím něco, co tam není, nebo zda nám ti nepedofilové opravdu až tak moc nerozumí...
Naposledy upravil(a) Kasz dne pondělí 24. 8. 2020, 10:11:26, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeno s tématem o knize
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1587
Dal: 1822 poděkování
Dostal: 744 poděkování

Re: Prosím zkoukněte to někdo :-)

Nový příspěvek od podivin »

Dreamer píše: pondělí 24. 8. 2020, 1:18:28Protože kniha patří mezi mé oblíbené, film jsem samozřejmě zakoupil a shlédl, ale nebyl jsem z něho nijak zvlášť odvázanej. Kniha byla prostě o mnoho lepší, a zkratky ve filmu na mě působily divně.
On film a kniha jsou dost často rodílné. Prostě jedno vezmeš jako základ a to druhé se zdá divné. U knihy si uděláš vlastní představy a ty pak nesouhlasí s filmem :)
Dreamer píše: pondělí 24. 8. 2020, 1:18:28Tento týden jsem zjistil, že film se dá stáhnout z ulozto.cz s českými titulky...Nechcete to někdo zkouknout a napsat sem, jak to na vás působilo?
Už tahám, pak napíšu.
Dreamer píše: pondělí 24. 8. 2020, 1:18:28Fakt mě zajímá, zda tam vidím něco, co tam není, nebo zda nám ti nepedofilové opravdu až tak moc nerozumí...
Něco mě napadlo a pak to sem napíšu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi podivin za příspěvek:
Dreamer
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Stačí zavřít oči a všechno se stane. Stačí zavřít oči a ... všechno skončí
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 809 poděkování

Re: Lamb: A Novel - by Bonnie Nadzam

Nový příspěvek od Dreamer »

Dík Kaszi za sloučení tématu s tím o knize, ale trochu se bojím že v této sekci se žádné odpovědi nedočkám :-)
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6484
Dal: 1592 poděkování
Dostal: 3507 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lamb: A Novel - by Bonnie Nadzam

Nový příspěvek od Kasz »

Musíš chvilku počkat, až to někdo zhlédne. :) Knihu jsi vkládal včera… já bych se třeba taky podíval, ale potřeboval bych k tomu asi tak několik měsíců možná… předtím máme v plánu s Allein se podívat na dva jiné filmy a k tomu ještě taky půjdeme na jeden do kina. :)

EDIT: Hm, tak ne včera, ale před rokem 23.8. :) Tak jsem si trochu nevšiml toho roku 2019. :)
Naposledy upravil(a) Kasz dne pondělí 24. 8. 2020, 11:42:54, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Doplnění EDIT
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kasz za příspěvek:
Dreamer
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 809 poděkování

Re: Lamb: A Novel - by Bonnie Nadzam

Nový příspěvek od Dreamer »

Kasz píše: pondělí 24. 8. 2020, 11:33:07 já bych se třeba taky podíval, ale potřeboval bych k tomu asi tak několik měsíců možná… předtím máme v plánu s Allein se podívat na dva jiné filmy a k tomu ještě taky půjdeme na jeden do kina. :)
Tak rozumím že jestli máte tempo 1 film za měsíc, tak získat názor od vás nějaký ten pátek zabere :-)
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1587
Dal: 1822 poděkování
Dostal: 744 poděkování

Re: Prosím zkoukněte to někdo :-)

Nový příspěvek od podivin »

Dreamer píše: pondělí 24. 8. 2020, 1:18:28Nechcete to někdo zkouknout a napsat sem, jak to na vás působilo? Fakt mě zajímá, zda tam vidím něco, co tam není, nebo zda nám ti nepedofilové opravdu až tak moc nerozumí...
Tak jsem na to kouknul, ale musím přiznat, že jsem čekal trošku něco jiného. Čekal jsem, že se chlapík holčičky ujme a pokusí se jí alepoň částečně nahradit milující rodinu. Takhle si já dělám dobře na duši, že si představuju, jak někde na ulici potkám smutnou holčičku, bude jí zima, tak jí zabalím do nějakého svého oblečení, že nebude chtít jít domu, tak jí vezmu k sobě, dám jí najíst aspoň něco z toho mála, co doma mám, že jí vykoupu, dám jí čisté starší oblečení po svojí dcerce, co u sebe mám, nechám jí u sebe přespat a když jí budu chtít ráno odvézt na sociálku, tak nebude chtít ode mne pryč. Tohle je můj příběh a tak jsem si představoval, že bude vypadat podobně i film.

Pozor! Možný spoiler!

Začátek tak sice vypadal, dokonce ještě když jí navrhnul výlet, tak jsem si říkal, že jí chce ukázat, jaký by mohl být krásný život dítěte, kdyby se o něj rodiče starali. A kdyby to tak bylo, tak by to byl jednoznačný "hodný" pedofil. Bohužel pak tím "únosem" se to jen zhoršovalo. Tajnosti, lhaní, přesvědčování, manipulace. Já to tam teda viděl. Jestli s ní měl i nějaký intimní poměr už není pro mne důležité. Působilo to na mne, že jí prostě ovládá. Možná se mu i opravdu líbila, ale osobně to na mě působilo, že pro něj byla něco jako loutka nebo povyražení. Když přijela ta jeho dospělá přítelkyně, tak to sice bylo překvapení, ale buď bych poslal dospělou pryč (pokud by pro mě neznamenala tolik), nebo bych se jí snažil něco zahlat s holčičkou (pokud bych jí moc nevěřil), ale spíš bych si vymyslel něco, že jsem jí potkal po cestě samotnou a tak jsem jí vzal s sebou a poté jí předám na policii a kdybych měl důvěru, tak by se jí asi přiznal. Rozhodně bych se snažil zůstat s holčičkou a ne jo poslat do dílny se schovat a pak se ještě nechat vidět s tou přítelkyní při sexu, to fakt ne. A nejhorší byl konec. Mám dojem, že pokud už má pedofil nějaký milostný vztah bez intimního styku (setkávají se, tráví spolu čas, on dítěti kupuje dárky, ...), kterým tomu dítěti neubližuje, tak to nejhorší, co může udělat, je to dítě opustit.

A myslel jsem si, že budu moct napsat, že ty negativní/nechápající komentáře jsou proto, že lidi prostě vůbec netuší, že se jedná o pedofila, protože v očích všech pedofil hned dítě znásilní. Takže diváci si myslí, že to je normální chlap, který unesl holčičku, jen je ten příběh nemastnej-neslanej. Jenže to není jen obyč film o únose nebo o výletě. Nevím, jestli se má jako jednat o pedofila, který to o sobě neví, ale prostě se do holčičky zamiluje a chce s ní vztah a proto s ní manipuluje, aniž by si uvědomoval, že to je špatné. Na druhou stranu se ujišťuje, že za ním holčička kdykoliv přijde a zmlátí ho, když si holčička někdy uvědomí, že jí udělal něco špatného. Nebo jestli jen to predátor, který chtěl zkusit něco nového. Manželka ho sice vykopla, ale měl ten nový vztah a ta ženská ho chtěla, tak se mi zdá nesmyslné, že by se zamiloval do holčičky, ale zároveň si držel tu přítelkyni. Možná bych se spíš přikláněl k tomu pedofilovi, sice měl styk s přítelkyní, ale nezdál se mi moc do ní žhavej. Akorát mne mrzí, že tou holčičkou manipuloval.

A lidi (komentáře na CSFD) to nechápou, protože tam nechápou ty pocity, který pedofil má. Takže jim to připadá jako takovej ulítlej film o výletě chlapa s holčičkou. Chtějí vědět, jestli jí znásilní, co na to Linn, hledají tam prostě to, o co tam vůbec nejde a to, co tam je, vůbec nevidí.

Knihu bych asi nedal, asi by to bylo na mě moc náročný, určitě jen v CZ, ikdyž možná by to bylo lepší, protože v knize může autor popsat i pocity, což ve filmu nejde dobře. Ale film jsem skouknul a možná jsem v něm viděl já něco, co tam vůbec nebylo, ale prostě mi to připadá, jak jsem napsal.

To je můj názor na film a nebudu o tom mém názoru s nikým diskutovat, jestli je správný nebo ne. Pokud máte jiný, napište ho sem také.
Tito uživatelé poděkovali autorovi podivin za příspěvky (celkem 3):
Kasz, Dreamer, Gabriel Svoboda
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Stačí zavřít oči a všechno se stane. Stačí zavřít oči a ... všechno skončí
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 809 poděkování

Re: Prosím zkoukněte to někdo :-)

Nový příspěvek od Dreamer »

podivin píše: pondělí 24. 8. 2020, 23:38:06 A lidi (komentáře na CSFD) to nechápou, protože tam nechápou ty pocity, který pedofil má. Takže jim to připadá jako takovej ulítlej film o výletě chlapa s holčičkou. Chtějí vědět, jestli jí znásilní, co na to Linn, hledají tam prostě to, o co tam vůbec nejde a to, co tam je, vůbec nevidí.
Díky @podivíne za důkladný rozbor. Cítím to podobně, zejména pak tu citovanou část. Jinak mě se samozřejmě taky nelíbilo, jak se chlápek v tom filmu choval, ale připadalo mi to dobře zahraný a ty jeho zkraty a pocity docela dobře uchopené.

Samozřejmě bys byl hodnějším únoscem, to je bez diskuze *heart* :)
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 809 poděkování

Re: Lamb: A Novel - by Bonnie Nadzam

Nový příspěvek od Dreamer »

Ještě sem přihodím rozhovor s herci (a režisérem) filmu. Zajímavé je, že film byl financovaný soukromým investorem, s rozpočtem "zhruba odpovídajícím ceně auta" a natočen za 18 dní v týmu pouhých 12 lidí. Je fakt zarážející, že ani v tomto rozhovoru nepadne jediné slovo o pedofilii (na rozdíl od komentářů pod videem). Ty jsou výživné, jako vždy.



Jinak po nastudování dalších rozhovorů okolo knihy i filmu mi připadá, že autoři zkrátka nemohli připustit, že by hlavní charakter trpěl pedofilií. V USA je kulturně slovo "pedofilie" tak zprofanované, že prakticky znamená "sexuální akt s dítětem". Proto mluví o "love story" dvou nešťastných lidí poškozených zážitky z dětství. Připouštějí manipulativní techniky a nevhodné chování hlavní postavy, jeho dětinskost i jeho zamilování, ale nemohou ho označit za pedofila, neboť dílo jednoznačně neodsuzující pedofilii by zřejmě mohlo způsobit konec jejich kariéry. Ono v zemi, kde si pedofilové museli najít nové označení ("minor attracted person") by se ani nebylo čemu divit.

Taky je možné, že to celé vnímám svým omezeným pohledem pedofila a odmítám si připustit, že by se podobně mohl chovat i nepedofil :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host