Test úniku heslel

Nezávazná diskuze o čemkoliv, co se nehodí jinam.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4251
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1801 poděkování

Test úniku heslel

Nový příspěvek od Cykle02 »

Poku si chcete nechat otestovat, jestli vaše heslo neuniklo do databází, můžete tak učinit na stránce https://haveibeenpwned.com/ vyplněním e-mailu, nebo poněkud nebezpečnou metodou, zadáním hesla https://haveibeenpwned.com/Passwords. Pro ty, kteří si to chtěli zjistit bezpečněji na vlastním počítači, dám návod.

Nejdřív si stáhneme databáze uniklých hesel. A to buď ze zmíněné https://haveibeenpwned.com/Passwords (dole). Aktuální verze databáze má 10.6GiB v komprimované podobně, a rozbalené 23.52GiB obsahuje 573M hashů hesel v sha1.
Soubor je pro svou velikost standardní nástroji prakticky nespravovatelný, proto je si potřeba pomoc konzolí.
Vyhledání hesla v této databází provedeme příkazem:
echo -n 'dobreheslo' | sha1sum | awk '{print toupper($1)}' | grep -m1 -f - pwned-passwords-sha1-ordered-by-count-v6.txt

Výsledek, pokud bude heslo nalezeno, bude vypadat takto:
C594B81A0D9B005084DC758BD99D283BC40FA0AD:28

První je sha1 hash hesla, a číslo za dvojtečkou znamená četnost výskytu hlesla v uniklých databázích.

Připomeu že se příkazy v terminálu ukládají do historie a tedy by tam mohly testovaná hesla zůstat v nechráněné podobě uložena. O možnostech, jak se tím vypořádat se píše v https://www.if-not-true-then-false.com/2010/quit-bash-shell-without-saving-bash-history/. Případně editovat/digitálně skartovat .bash_history, mimo konsoli.

Dálší veřejně dostupná databáze je na stránce https://crackstation.net/crackstation-wordlist-password-cracking-dictionary.htm obsahuje přímo hesla. Obsahovat by měla 1493677782 slov s velikostí 4.2 GiB resp. 15 GiB. Po stažení o rozbalení je třeba databázi opravit, aby byla správně čitelná:
bbe -e 's/\r/\n/' crackstation.txt > crackstation2.txt

Po té v ní můžeme hledat obdobně, ale máme víc možnosti. Pro hledání znaků jako * ^ nebo ., je potřeba použít fgrep na místo grep.
Pro vyhledání přesné fráze:
fgrep -xam1 'Kasz' crackstation2.txt

Po nalezení hesla, jej vypíše.
Kasz

Pro vyhledání variant hesel s hledaným slovem:
fgrep -ai 'Kasz' crackstation2.txt

Vypíše dlouhý seznam s tímto slovem:
00LUKASZEK11
00lukaszek11
01kaszal
02350KASZR
02350kaszr
03lukasz123456
04szakaszvezető
05LUKASZ
05lukasz
10lukasz
...


Je zajímavé, ze zvědavosti, či pro účely bádání, si tuto databázi prohledat i na různé výrazy. Třeba se slovem pedofil, se v databázi nacházejí bloby s dokumenty ve finštině.

hollannin pedofiliatapausten jälkeen ruotsin lastenkoteihin tuli ohjesääntö , jonka mukaan miespuoliset lastetarhanopettajat eivät enää saa jäädä yksin samaan tilaan lasten kanssa - ihan vain varmuuden vuoksi .
(po případech pedofilie v Nizozemsku přišly švédské sirotčince s pravidlem, že učitelé mateřských školek již nemohou být ponecháni sami ve stejném prostoru jako děti - jen kvůli bezpečnosti.)

nebo

prosessi näyttääkin pedofilian todellisen luonteen : kyse ei ole seksuaalisuudesta tai rakkaudesta , vaan seksuaalisuus alistuu seksille ja seksi toimii tekijän ahdistuksen , avuttomuuden ja vihan kanavana .
(tento proces skutečně ukazuje skutečnou povahu pedofilie: nejde o sexualitu nebo lásku, ale sexualita je předmětem sexu a sex působí jako kanál pro úzkost, bezmocnost a hněv pachatele.)
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?