Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci → PARAFILIK.CZ

Když pošlete dítě pro vysvědčení, ztratíte nárok na ošetřovné (Novinky.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 1115
Dal: 330 poděkování
Dostal: 690 poděkování

Když pošlete dítě pro vysvědčení, ztratíte nárok na ošetřovné (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Rodič, který pošle své dítě v pátek pro vysvědčení, nemá ten den nárok na ošetřovné. A to i když bude ve škole například pouze jednu hodinu. Na svých internetových stránkách na to upozorňuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Dítě do školy pro vysvědčení samozřejmě poslat můžete, ale za tento den automaticky ztrácíte nárok na ošetřovné. A to i když bude vaše dítě ve škole například jenom jednu hodinu,“ uvádí ministerstvo. Nárok na ošetřovné ztrácí rodič ale i v jakýkoliv jiný den, kdy bylo dítě ve škole.

Ředitelské volno ani vyzvednutí vysvědčení není podle mluvčí resortu Andrey Vašákové událostí, která by neočekávaně vytvářela potřebu péče. „V takových situacích nárok na ošetřovné podle zákona o nemocenském pojištění standardně nevzniká,“ řekla Novinkám.

„Beru to jako podraz. Ze známých o tom nemá nikdo tušení,“ sdělil Novinkám rodič Jiří Šolc.

Od července se podmínky změní

Ošetřovné ve výši 80 procent denního vyměřovacího základu mohou čerpat rodiče dětí mladších 13 let, a to za období od 12. března do 30. června. Ošetřovné zavedla vláda kvůli uzavřeným školám v souvislosti s epidemií koronaviru.

Tento nárok ale rodič ztratil, pokud dítě do školy po jejich částečném znovuotevření poslal zpět.

Vypláceno je ošetřovné i při péči o starší hendikepované děti, které navštěvují školu. Stejně tak ho dostanou i lidé, kteří z důvodu uzavření zařízení některých sociálních služeb, jako jsou denní stacionáře, pečují o staršího hendikepovaného, který s nimi žije ve společné domácnosti.

Od 1. července 2020 se pak podmínky nároku na ošetřovné vrátí zpět do původní podoby, která platila před vypuknutím epidemie koronaviru.
Uživatelský avatar
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 450
Dal: 334 poděkování
Dostal: 282 poděkování

Re: Když pošlete dítě pro vysvědčení, ztratíte nárok na ošetřovné (Novinky.cz)

Nový příspěvek od podivin »

A když rodič pro vysvědčení půjde sám? Dítě musí vzít samozřejmě s sebou, nemůže ho přece nechat doma, ne? Ale vysvědčení vyzvedne rodič a ne dítě, tak to je OK? Dítě do školy nešlo, zůstalo v autě.