Systém ukrývání násilníků. Polský dokument ukazuje prstem na církev (seznamzpravy.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5643
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2333 poděkování

Systém ukrývání násilníků. Polský dokument ukazuje prstem na církev (seznamzpravy.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


S odstupem jednoho roku má v Polsku premiéru další dokument o sexuálním zneužívání, které páchají kněží z řad katolické církve. Film Hra na schovávanou se tentokrát zaměřuje na systém ututlávání skandálů a ochrany násilníků.

„Byli jsme rybičky, které bylo snadné chytit. (…) Byl jsem hezký chlapec, veselý, přátelský. Snadno jsem navazoval kontakt,“ říká jeden ze dvou bratrů, kteří vystupují v novém polském dokumentu Hra na schovávanou.Oba sourozence Jakuba a Bartka léta sexuálně zneužíval farní kněz. Dlouho předtím chlapcům z chudé rodiny nosil dárky, hledal společné koníčky, dlouze se s nimi bavil a cíleně se sbližoval s rodiči a získával si jejich důvěru. Bratry pak sexuálně zneužíval u nich doma, při výuce hry na kytaru, v pokojíčku vedle pokoje rodičů.

„On je se mnou pořád, dokonce i teď. Chodím na terapie, je líp, ale mám dojem, že se mnou půjde až do hrobu,“ svěřuje se starší z bratrů. Druhý film bratrů Tomasze a Marka Sekielského ze série o sexuálním zneužívání nezletilých duchovními katolické církve ale tentokrát není „jen“ o knězi, který dělal dětem ze života peklo, a neukazuje „jen“ příběhy utrpení či konfrontaci s násilníky a dlouhodobé trauma, se kterým se musí oběti vyrovnávat i v dospělosti.

Církev nad zákonem?

Dokument, který měl premiéru v sobotu dopoledne na YouTube, odhaluje hlavně mechanismus tutlání skandálů a chránění násilníků z řad kněží. Ukazuje i na často liknavý postup prokuratury, která podle pokynů shora - tedy od generálního prokurátora, jenž je i zároveň ministrem spravedlnosti ve vládě konzervativců - dává církvi při vyšetřování případů výsadní pozici. Spočívá to například v možnosti nahlížet do spisů, což dává biskupům a kněžím strategickou výhodu a veškeré informace.

Film ukazuje i na konkrétního biskupa Edwarda Janiaka, který léta dělal vše pro to, aby se o násilí na dětech nikdo nedozvěděl. Dotyčný u soudu na otázku, zda o činech kněze věděl, odpověděl: „Neříkám ne a neříkám ano.“

Z fary na faru

Nic z toho ale není v polské společnosti novinka. O zametání případů pod koberec, přesouvání kněží z fary na faru, kde pak dochází k dalšímu sexuálnímu násilí, se obecně ví. Přesto jakoby to Poláci potřebovali slyšet z obrazovek pořád znovu.

Ať už ve filmu Klér Wojciecha Smarzowského, který na podzim 2018 trhal návštěvní rekordy, anebo v loňském dokumentu Sekielských „Jen to nikomu neříkej“, který na YouTube během pár dní viděly miliony lidí. Celkové číslo přesáhlo 23 milionů zhlédnutí. Nový film si během prvních dvou hodin pustilo 90 000 lidí.

První dokument se loni v květnu rychle stal součástí vyhrocené volební kampaně před volbami do Evropského parlamentu. Opozice vinila vládní konzervativce z chránění sexuálních násilníků uvnitř katolické církve, vládním stranám, které jsou s církví zadobře, se naopak povedlo téma pedofilního násilí spojit s běžící homofobní kampaní proti sexuálním menšinám.

Pedofilie se už o několik týdnů dřív spojovala se sexuální výchovou na školách a „předčasnou sexualizací dětí“. Krátce po premiéře filmu vláda v parlamentu v expresním tempu prosadila zpřísnění trestů za sexuální zneužívání dětí na 30 let. Odborníci kritizovali změny jako nesystémové a zbrklé.

Slova od hierarchů

Sama církev na loňský film reagovala různě, nakonec zazněla od polského primase Wojciecha Polaka slova o omluvě. Debata o proviněních církevních představitelů a krytí jejich činů ale záhy ustala. Po roce se má novým filmem vše znovu připomenout.

Polak se už vyjádřil i ke Hře na schovávanou. „Příběhy ve filmu nejsou pravdivé o naprosté většině kněží. Nemůžeme dovolit, aby skandální případy přepsaly dobro, které je v církvi. (…) Mezi duchovními není místo pro lidi sexuálně zneužívající nezletilé. Jejich činy se nemohou ukrývat,“ říká v prohlášení primas.

„Ten film vznikl, protože je pořád co vyprávět. Mnoho obětí pořád hledá spravedlnost a nesetkává se ze strany církve s pochopením a empatií. Podle informací, které se nám dostávají, jsou pachatelé sexuálních deliktů ukrývaní a přesouvaní z fary na faru. Pořád spousta hierarchů v polské církvi předstírá, že problém není a nechce ho vidět, protože tak jim je dobře,“ říká autor filmu Tomasz Sekielski.

Církev podle něj seriózní „válku s pedofilií“ nezačala a nedělá nic, co by jí pomohlo očistit se. „Pokud nebude tlak ze strany věřících a státu, církev si sama neporadí. Rok, který uběhl od premiéry Jen to nikomu neříkej, je toho nejlepším důkazem,“ dodává novinář a dokumentarista.

„Kapka ke kapce skálu drolí“

Podle recenze serveru Wirtualna Polska nebude k systémové změně stačit ani druhý film. „Bohužel druhý film bratrů Sekielských pravděpodobně nebude stačit, aby se v utajování pedofilie v katolické církvi stala revoluce. Potřeba bude třetí, čtvrtá a možná i další produkce. Ale kapka ke kapce skálu drolí,“ stojí v textu.

O dalším poplachu pro církev píše i recenze v deníku Rzeczpospolita. „Před rokem Sekielští polskou církev trochu probudili. Teď by se měla okamžitě postavit do pozoru. To je poslední budíček. Konec zábavy.“

„Nedokážu pochopit, proč polští hierarchové nevyvozují důsledky. Vím ale, že opakovaně odmítnout bratrů Sekielským rozhovor a odpovědi před kamerou - tentokrát od konkrétního biskupa - je další rána, kterou církev zasadila sama sobě,“ píše pak liberální server Onet.pl.

Film s rozpočtem v přepočtu 720 000 korun vznikl díky internetové sbírce. Sekielští teď připravují třetí dokument, tentokrát o roli papeže Jana Pavla II. Na internetu už vybrali 650 000 zlotých z potřebného milionu.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5643
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2333 poděkování

Re: Systém ukrývání násilníků. Polský dokument ukazuje prstem na církev (seznamzpravy.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Druhý díl dokumentárního filmu Tomasze Siekelského o problému pedofilie v katolické církvi v Polsku s názvem Zabawa w chowanego (Hra na schovávanou) měl v sobotu premiéru na platformě YouTube.

Dokument z dílny investigativního televizního novináře Tomasze Siekelského zachycuje příběhy tří chlapců, dnes dospělých mužů, které podobně jako vícero jiných ve věku od 7 do 13 let sexuálně zneužíval katolický kněz Arkadiusz. Už v průběhu několika hodin měl film přes milion zhlédnutí.

V dokumentu se uvádí, že pedofilní trestné činy páchané knězem Arkadiuszem na dětech dlouhodobě kryl jeho nadřízený kališský biskup Edward Janiak. Místo toho, aby hned po prvním případu pedofil putoval do rukou spravedlnosti, tento biskup ho vždy, když pravda vyšla najevo, bleskově přemístil na jinou farnost, kde nic netušili a všechno začalo znovu.

„Ačkoli má církevní hierarchie povinnost informovat o pedofilních činech Vatikán, děje se tak až když se obvinění dostávají na veřejnost,“ uvedl dokument.

Systém na ochranu černých ovcí

„Film ukazuje na samotu a bezradnost, která u zneužitých přetrvává i v dospělosti. Církev namísto toho, aby odhalovala černé ovce ve svých řadách, vytvořila účinný systém na jejich ochranu,“ upozornil portál Onet.pl.

První díl Siekelského dokumentárního filmu s názvem Tylko nie mów nikomu (Nikomu to neříkej) je zatím nevídanou sondou do světa kněžích obviněných z pedofilie. Obsahuje výpovědi vícero mužů a žen, které v dětství sexuálně obtěžovali a pohlavně zneužívali duchovní, ale i výpovědi samotných hříšníků nahraných skrytou kamerou.

Jeho premiéra byla před rokem a od května 2019 měl na YouTube téměř 25 milionů zhlédnutí. „Vzápětí po premiéře dokumentu vláda oznámila, že zřizuje státní komisi k problematice pedofilie. Ta ale dodnes ani jednou nezasedla,“ upozornil v neděli v Radiu Zet polský ombudsman Adam Bodnar.

Pachatelů i obětí je až desetkrát více

Podle oficiálních údajů polské katolické církve v letech 1990 až 2018 bylo vzneseno obvinění z pedofilie proti 383 kněžím, kteří údajně zneužili celkem 625 dětských obětí.

„Tyto údaje nejsou ani zdaleka reálné. Skutečné počty pedofilních kněžích v Polsku se pohybují kolem 3500 a přinejmenším desetinásobně vyšší je i počet jejich obětí. Může jich být až několik desítek tisíc, protože na jednoho pachatele připadá někdy i víc než 100 obětí,“ dodal portál Oko.press.pl.Vůči tomuto článku jsem se dost ohradil, ale problém že podle toho dokumentu byla min. u jednoho kněze fakt pedofilie diagnostikována a v záznamu z jednoho soudu skutečně zazní termín o podezření z pedofilních činů, nebo o problematice pedofilie v kostele zazní v rozhovoru s jedním z biskupů. Evidentně v samotném Polsku si ten termín moc oblíbili. Dokonce v tom dokumentu dávají ty události do kontextu s homosexuální mafií v církvi a slovo pedofilie v něm zazní desetkrát.
E-mail Novinkám:

Kritika článku „Hra na schovávanou. Polský dokument zobrazuje bezradnost obětí pedofilních kněží"

Dobrý den.
Po přečtení tohoto vašeho článku mám dojem že máte příplatek za použití slova pedofil, ať v sebeblbějším významu. Celkem to bylo devětkrát, což je opravdu bravurní výkon. V Polsku je problém se sexuálním zneužívání dětí kněžími, když už. Stejně tak nejsou pedofilní trestné činy, ale je jedině pohlavní zneužívání. Konkrétně podle polského trestního zákoníku Art. 200. § 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Přičemž se pohlavního zneužívání ve většině případů dopouštějí normálně sexuálně orientovaní lidé. Polském trestním se právu vykytuje jediný paragraf o pedofílii a to Art. 200b., který se týká propagace pedofilního chování. Nelze ani někoho obvinit z pedofílie, sexuální orientace není trestný čin, a sex s dětmi neznamená pedofílii. A pokud píšete o počtu pedofilních kněží, moc by mě zajímalo, jestlipak těm 3500 kněžím někdo dělal opravdu sexuologické vyšetření pro stanovení řádné diagnózy, nebo si to jen někdo jen vycucal z prstu. Takto špatně napsaným článkem se zastírá téma onoho dokumentu krytí sexuálního zneužívání kněžími tématem sexuální orientace.

Cykle02
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5643
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2333 poděkování

Re: Systém ukrývání násilníků. Polský dokument ukazuje prstem na církev (seznamzpravy.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Píšou o tom dokumentu všude možně, ale na CNN na primě bych čekal lepší úroveň zpravodajství Pedofilie v polské církvi (iPrima.cz)

Napsal sem jim:

Oprava terminologie ve Vaši reportáži „Pedofilie v polské církvi"

Dobrý den.
Chápu, že se svým zpravodajstvím teprve začínáte, takže Vám to vysvětlím. Pedofilie jako jakákoliv jiná sexuální orientace nejsou činy. A to že někdo zneužívá děti, neznamená že je pedofil, jak si snad dovedete dohledat, pokud si dáte tu práci. Nenaskakujte na tu zahraniční vlnu obviňování pedofilní menšiny ze všeho zla na dětech, není tomu tak. Ostatně vidíte, kam tento přístup v Polsku vedl.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pedofilie
https://www.pedofilie-info.cz/

Cykle02
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Hebeš
Na trestné lavici
Bydliště: Zlín
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Výkřik do tmy: Tento uživatel již není aktivní a nyní již jen čeká, než mu na jeho žádost admini smažou profil.
Příspěvky: 422
Dal: 360 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Systém ukrývání násilníků. Polský dokument ukazuje prstem na církev (seznamzpravy.cz)

Nový příspěvek od Hebeš »

Případy sexuálního zneužívání jsou všude, kde jsou děti - školy, školky, tábory, rodiny..., ale mluví se především o pár případech v církvi, protože se mainstreamu ideologicky hodí do krámu jakkoliv očernit křesťanství.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6529
Dal: 1670 poděkování
Dostal: 3548 poděkování

Re: Systém ukrývání násilníků. Polský dokument ukazuje prstem na církev (seznamzpravy.cz)

Nový příspěvek od Kasz »

Bohužel zrovna v tom Polsku to užívání pojmu je o dost horší než u nás. I ten Sekieski, co dělá ty dokumenty, tak v nich tento pojem používá špatně… u nás se to rozlišuje víc. A bohužel právě z Polska samozřejmě novináři ty články berou, a v polských médiích je ten pojem hodně často používán špatně. Je ale samozřejmě dobré to českým redaktorům vysvětlovat, neměli by jen tupě přebírat, co se jinde chybně píše.
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Krabat
Registrovaný uživatel
Bydliště: Morava
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 3
ve věku do: 14
Příspěvky: 17
Dal: 19 poděkování
Dostal: 5 poděkování

Re: Systém ukrývání násilníků. Polský dokument ukazuje prstem na církev (seznamzpravy.cz)

Nový příspěvek od Krabat »

Hebeš píše: úterý 19. 5. 2020, 19:48:04 protože se mainstreamu ideologicky hodí do krámu jakkoliv očernit křesťanství.
Proč myslíš?
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6529
Dal: 1670 poděkování
Dostal: 3548 poděkování

Re: Systém ukrývání násilníků. Polský dokument ukazuje prstem na církev (seznamzpravy.cz)

Nový příspěvek od Kasz »

Já si myslím, že zde nikdo nikoho neočerňuje. Křesťanství se taky neočerňuje - samo o sobě. Ale církev těmi různými případy („tutlání“ zneužívání dětí, názory na homosexualitu, nebo v dávnější historii třeba pálení nebo zákazy knih, hony na čarodějnice, atd.) očerňuje v průběhu historie především sama sebe.
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙