dne 12. dubna 2020 jsme v záměrné tichosti a bez povšimnutí přešli jedno z velkých výročí našeho webu - před 10 lety dne 12. dubna 2010 byl web Československé pedofilní komunity poprvé spuštěn. Měli jsme k zamlčení desetiletého výročí webu důvod. Ten důvod je, že jsme již delší dobu plánovali založení neziskové organizace.
Nešlo vše úplně hladce. Nějakou dobu trvalo, než jsme nalezli 3 ochotné dobrovolníky, kteří by spolek založili. Osobu předsedkyně jsme již měli předem domluvenou zhruba od srpna minulého roku, ale potřebovali jsme další 2 zakládající členy. Oslovili jsme proto Mgr. Kateřinu Klapilovou, Ph.D, která s námi spolupracuje v podstatě od založení webu, v roce 2010 jsem se s ní poprvé osobně setkal na odborné sexuologické konferenci Bohnické sexuologické dny.
Katka by byla ochotná být i předsedkyní spolku, ale to jí nedovolil tým projektu Parafilik. Naštěstí ale mohla být alespoň zakládajícím členem. Ptali jsme se jí, zda by se v jejím okolí nenašel i nějaký další člověk, který by byl ochotný být zakládajícím členem. Bohužel nikoho takového nenašla. Patří jí tak velké díky za odvahu, se kterou nám umožnila založení spolku.
Založení se nepovedlo na první pokus. Nejdříve jsme plánovali, že by se spolek mohl jmenovat ČEPEK, z. s., jenže pohledem do rejstříku jsme zjistili, že existuje ČEPEK a. s., takže podle platných pravidel by náš navrhovaný název určitě nebyl zapsán. Zkusili jsme tedy zvolit jiný název, a to: "ČEPEK - Československá pedofilní komunita, z. s.". Ale ani tento název u krajského soudu neprošel, protože ho soud shledal klamavým, zdůvodnění si můžete přečíst zde:
Usnesení o zamítnutí návrhu na zápis spolku ČEPEK - Československá pedofilní komunita, z. s.
Vyšel až druhý pokus, ale bohužel z karanténních důvodů se podpisy zakládajících členů podařilo získat se zpožděním, které nakonec zapříčinilo, že byl spolek zapsán později, než jsme si přáli. Původně jsme chtěli vše oznámit 12. dubna 2020 k přesnému 10letému výročí založení webu. Rozhodli jsme se ale počkat do doby, než bude spolek skutečně zapsán v rejstříku.
S radostí bychom Vám proto rádi s drobným zpožděním oznámili, že k datu 1. 5. 2020 byl úspěšně a oficiálně založen Spolek ČEPEK. Zde je usnesení Krajského soudu v Plzni o zápisu spolku do rejstříku:


Statutárním orgánem spolku je jeho předsedkyně a naše dlouhodobá podpůrkyně Monika Blažková (zde registrovaná pod přezdívkou Iška), která se účastnila některých průvodů Prague Pride a rozdávala letáčky. S předsednictvím souhlasila především z toho důvodu, že jsme jí jako komunita pomohli vyrovnat se se zneužíváním v dětství. Předsedkyně reálně umožňuje, aby spolek mohl fungovat a aby identity ostatních osob zůstaly skryty. Jak vyplývá ze Stanov spolku, předsedkyně má nad spolkem v podstatě veškerou "moc". Není ani možné přijímat nějaké oficiální členy spolku, hlasovat apod., protože by se mohlo velice snadno stát, že se do spolku infiltrují "členové", kteří by jej mohli například zrušit. Potřebovali jsme jistotu, že se toto nestane. Išce tak patří další velké poděkování za to, že umožnila vznik spolku a umožní i jeho fungování.
Založení spolku nebylo jednoduché i z toho důvodu, že spolek musí mít své sídlo. Uvažovali jsme o nějakém virtuálním sídle, ale po zvážení všech pro i proti jsme nakonec hledali někoho třetího, kdo by mohl mít na sebe napsané sídlo. Po dalším velmi dlouhém hledání jsme našli třetího ochotného člověka, s podobnou zkušeností jako Iška, který spolku umožnil mít sídlo. Chtěli bychom mu proto na tomto místě také velmi poděkovat.
Cíle Spolku ČEPEK vyplývají z jeho Stanov:
1) Účelem a hlavní činností Spolku ČEPEK je:
- pomáhat lidem, kteří cítí erotickou přitažlivost k dětem nebo mladistvým, aby přijali svou menšinovou sexualitu a naučili se s ní žít v souladu se společenskými normami a zákony;
- informování široké veřejnosti o tom, kdo je to pedofil a co je pedofilie, a šíření správného významu těchto pojmů, neboť jsou ve společnosti často zaměňovány se sexuálním zneužíváním dětí, popřípadě s jinou trestnou činností;
- podpora činností či projektů zaměřených na prevenci sexuálně motivovaných trestných činů páchaných na dětech;
- provozování webových stránek www.pedofilie-info.cz, případně dalších webových stránek, které naplňují účel spolku.
2) Spolek ČEPEK nemá a nikdy nebude mít za cíl:
- podporu či legalizaci sexuálních aktivit s dětmi;
- snižování věkové hranice k legálním sexuálním aktivitám;
- legalizaci výroby, šíření a přechovávání dětské pornografie s reálnými aktéry;
- podporu zavádění registrovaného partnerství či manželství s dětmi;
- omlouvání pachatelů trestných činů páchaných na dětech či jejich krytí.
Proč jsme se vlastně rozhodli založit spolek? Vedlo nás k tomu několik důvodů:
1) Budeme vedeni jako oficiální nezisková organizace. Již nebudeme jen nějaké "anonymní nic". Prostřednictvím datové schránky budeme moci komunikovat s úřady či jinými institucemi a bude tak možné pokládat dotazy či podněty bez toho, aby musel někdo konkrétní psát na úřad pod svým jménem.
2) Spolek může mít svůj vlastní účet u banky. Dary a příspěvky členů nepodléhají dani z příjmů, zároveň spolek bude moci vydávat daňová potvrzení, které dárce může doložit do svého daňového přiznání a snížit si tak svůj základ daně z příjmů.
3) Spolek může nabývat majetek, bude tedy možné všechny potřebné domény i hosting mít ve vlastnictví spolku.
Založením spolku se po 10 letech fungování Československé pedofilní komunity posouváme dál. Budeme moci ještě lépe realizovat cíle, kvůli kterým tato komunita vznikla. Všem členům i podporovatelům komunity bychom proto chtěli poděkovat, že jsme se dostali tam, kde jsme dnes.