Článek o souvislostech v obezitě dětí a rodičů (HN)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 892
Dal: 145 poděkování
Dostal: 817 poděkování

Článek o souvislostech v obezitě dětí a rodičů (HN)

Nový příspěvek od Myš »

Narazil jsem na zajímavý článek na webu ihned.cz. Dětský obezitolog Zlatko Martinov si nechal vypracovat studii, jejichž výsledky poukazují na to, že matky obézní nebo s nadváhou mají tendenci bagatelizovat svá kila navíc - téměř polovina obézních matek si myslí, že mají nadváhu. To samé pak mohou uplatňovat u svých dětí, 65% (budoucích) matek s nadváhou a 50% obézních (budoucích) matek si myslí, že se jich téma dětské obezity netýká.

Výzkum byl zaměřen na budoucí matky (těhotné, plánující) a matky dětí do tří let. Zatímco 95% obézních matek plánujících dítě vyjadřovalo obavu z dětské obezity, po narození dítěte s normální váhou se procento obézních matek s touto obavou výrazně snížilo. "Naše hypotéza je taková, že když se matce narodí dítě s normální hmotností, tak si oddechne a obavy opadnou," říká vedoucí výzkumu agentury Foresite Ondřej Jirkovský.

Výzkum také potvrdil vyšší riziko váhových problémů dětí rodičů obézních či s nadváhou.

http://archiv.ihned.cz/c1-65386830-matky-nevidi-kila-navic-ani-u-sebe-natoz-u-deti-zadelat-na-problem-pritom-mohou-uz-kojencum

Téma mi přijde zajímavé i proto, že jsem měl velkou část dětství nadváhu nebo byl obézní a negativně to ovlivnilo nejen dětství, problém s "body image" jsem řešil ještě dlouho po té. Souvislost k článku vidím i v tom, že zatímco mojí vyšší váhu v dětství mamka spíše neřešila, opačný extrém - podváhu, která u mě přišla někdy v 15, 16 letech, vnímala velmi negativně, snažila se mi vyloženě podsouvat jídlo, tlačit mě k návštěvám lékaře a mojí postavu komentovala tím, že "vypadám jak vězeň z Buchenwaldu".
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 496 poděkování

Re: Článek o souvislostech v obezitě dětí a rodičů (HN)

Nový příspěvek od Jednorozec »

No já ti nevím rodiče hubení nebyli a my byli jako děti kost a kůže :0) Ale asi to bude tím, že jsme měli pořád hromadu pohybu...