DW.DE Beschädigtes Leben

Diskuze k filmu režisérky Veroniky Liškové a producenta Zdeňka Holého Danielův svět, který se zabývá problematikou pedofilie. K diskuzi zveme všechny, kteří dokument zhlédli nebo o něm slyšeli a chtějí se s námi podělit o své dojmy.
Uživatelský avatar
simgiran
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci a ženy
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: e-mail: [email protected]
Výkřik do tmy: Jsem produkt dekadentního světonázoru a jakožto takový na slepé větvi vývoje.
Příspěvky: 1276
Dal: 472 poděkování
Dostal: 567 poděkování

DW.DE Beschädigtes Leben

Nový příspěvek od simgiran »

Článek v němčině věnující se z velké části Danielovu světu. Budu rád, pokud ho někdo přeloží.
http://www.dw.de/besch%C3%A4digtes-leben/a-18249336
11auto
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 62
Dal: 28 poděkování
Dostal: 84 poděkování

Zničený život

Nový příspěvek od 11auto »

Zničený život

Od tématu zneužívání se mnozí odvracejí, avšak Berlinále, které snímky o pedofilii a znásilňování trhá všechna zapovězení a vybízí k výměně názorů, Vás zve, abyste se na tuto záležitost pozorně zaměřili.

Bylo to neobvyklé: Před začátkem promítání poděkovala Veronika Lišková divákům, že zhlédnou její film. O sedmdesát pět minut později děkuje pro změnu jí obecenstvo za vyobrazení neobvyklé osobnosti a za všechny otázky, které nadhazuje. Plachý student, který je středem jejího dokumentu „Danielův svět“, má dvacet pět let a je pedofil. To, že se mu líbí chlapci, zjistil ve svých třinácti letech. To, že nejvíc se mu líbí ti, kteří mají mezi osmi a deseti lety, mu sexuolog potvrdil. Už roky Daniel se svou pohlavní náklonností zápasí. Cítil se vinným a sám sobě se hnusil; uzavřel se do sebe, byl sám a sklíčený. Jednou se sám sebe zeptal, odkud všechna nenávist vůči vlastní osobě pochází, protože nebylo nic, za co by se musel stydět. Nikdy nic špatného neprovedl ani nějakého chlapce neosahával, na dětské porno se nedívá a je si jistý, že nikdy nic z toho neudělá.

Tříštění zapovězeného
Proč se Daniel i přesto styděl? Odpověď nalezl společně se stejně zasaženými: Protože společnost si pedofily zaškatulkovala. Jsou přízraky, o nichž se ví, že chtějí dětem ublížit. Ve skutečnosti je celé téma zapovězené, jen málokdo o něm mluví – proto je tento snímek, lamač tabu, důležitý, neboť také sděluje jak předejít pohlavnímu zneužití dítěte, a sice tak, že by pohlavní náklonnost nebyla tajemstvím.

Danielův svět
Daniel, český student, píše knihy, v nichž vypráví o mužích majících rádi malé chlapce. Jeden jeho kamarád se ho zeptal, zda sám Daniel byl pedofilem, o kterém psal. Po krátkém otálení to Daniel potvrdil – tak začal jeho coming-out. Jeho matka o tom ví stejně jako přátelé, a dokonce i rodiče Míši, kterého má Daniel obzvlášť rád. Na odmítnutí nebo opovržení zatím nenarazil, což je možná důvodem, proč mu nečinilo obtíže umžonit kameře Veroniky Liškové, aby nahlížela do jeho života, myšlení a pocitů. Ona jeho důvěry nijak nezneužila; z „Danielova světa“, vzniknuvšího za spolupráce s Českou televizí, se stal zdrženlivý snímek, který divákům odkrývá dlouho uzavřený pocitový svět odvážného mladého muže.

Odvaha a riziko
„Jsou témata, se kterými se člověk sbližuje jen nerad,“ řekl Wieland Speck, dramaturg berlinálské části Rozhled, na začátku festivalu, nicméně seznam snímků na rok 2015 ukázal, že bylo právě načase s větší zodpovědností přistoupit k tvrdším námětům, jako jsou pedofilie, sexuální sebeurčení i rozdílné okolnosti pohlavního zneužívání dětí. Toto v oddílu Rozhled učinil hned první film, a sice „Srdce“ Rosy von Praunheimové vyprávějí pravdivé příběhy v Berlíně žijícího šampiona v karate Andrease Marquardta, který byl svou matkou dlouhé roky pohlavně zneužívaný a svým otcem nemilosrdně bitý. Marquardtovo sebevědomí bylo zničené a nepříjemné vzpomínky ho neopouštěly. Stal se pasákem a celkem si odseděl osm let ve vězení, kde začal docházet na terapie. Dnes je z něj uznávaný trenér karate a zakladatel charity pro zneužívané děti.

Rosa von Praunheimová vypráví vše zvláštním filmovým jazykem ve skloubení dokumentu a odtažitého hraného filmu. Vystupují zde herci z povolání, snímek je natočený černobíle a často se odehrává jen v prázdných místnostech. Velký odstup a odcizení snesitelně vykreslují tíživý Marquardtův život. Na druhé straně stojí barvitá mluva Andrea Marquardta a jeho přítelkyně Mariony. I ona je původně zneužívaným dítětem, které bylo dlouhá léta znásilňované svým nevlastním otcem.

Dál jsem už nepřekládal, protože text už neobsahoval žádnou zmínku o Danielově světě. Budu rád, když mě upozorníte na případný překlep, mluvnickou či pravopisnou chybu nebo špatný překlad – člověk se stále učí. :)