NÚDZ vyzývá k účasti na výzkumu

Spor o transgender. Britský soud zrušil omezení podávání blokátorů puberty dětem (Novinky.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Bouře
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 5
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 16
ve věku do: 40
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Tichá voda břehy mele...
Dal: 401 poděkování
Dostal: 152 poděkování

Spor o transgender. Britský soud zrušil omezení podávání blokátorů puberty dětem (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Bouře »

Britský odvolací soud v pátek zrušil rozhodnutí tribunálu nižší instance a rozhodl o tom, že lékaři mohou předepisovat léky blokující pubertu dětem mladším 16 let, a to i bez souhlasu rodičů. Děti mladší 16 let jsou podle soudu dostatečně vyzrálí na to, aby poskytli informovaný souhlas s předepsanými léky.

Stejnou argumentaci dříve použil vrchní soud, podle jeho rozhodnutí ale naopak tyto děti, které zvažují úpravu pohlaví, nejsou schopny informovaný souhlas dát.

Celý případ se v Británii řeší téměř rok. Vrchní soud se zabýval žalobou nyní 24leté Keiry Bellové, která preparáty blokující pubertu začala brát v 16 letech.

Bellová žalovala kliniku Tavistock a nadaci Portman NHS, kteří tranzici dětí v Británií provádí. Argumentaci zakládala na tom, že nevěděla, co dělá a lékaři jí měli více oponovat.

Vrchní soud tehdy uvedl, že je nepravděpodobné, aby děti mladší 13 let byly schopny poskytnout informovaný souhlas a děti ve věku 14 a 15 let podle něj nejsou schopné porozumět dlouhodobým rizikům a následkům, které léky blokující pubertu přináší.

Odvolací soud dal ale za pravdu klinice Tavistock. „Jsme si vědomi obtíží a složitostí tohoto problému, ale lékaři kliniky by měli důvěřovat svému úsudku a také vědět, jak důležité je získat informovaný souhlas,“ uvedli soudci v rozhodnutí.

„Rozsudek potvrzuje, že je na lékařích, nikoli na soudcích, aby rozhodovali o způsobilosti dětí mladších 16 let souhlasit s léčbou,“ uvedla klinika Tavistock.

Bellová uvedla, že je rozhodnutím odvolacího soudu zklamaná a bude žádat o dovolání k nejvyššímu soudu.
Můj život je někdy vážně podivný...
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Dal: 788 poděkování
Dostal: 410 poděkování

Re: Spor o transgender. Britský soud zrušil omezení podávání blokátorů puberty dětem (Novinky.cz)

Nový příspěvek od podivin »

Může to, prosím, někdo tomuhle troubovi ještě jednou polopatě vysvětlit, o co tu jde?

Zatímco většina LBGT bojuje pro to, aby děti mohly říct, jaký gender chtějí a aby mohly mít právo se rozhodnout, že změnu pohlaví chtějí, tak tahle slečna žalovala kliniku, že jí v 16 letech začala léky podávat a pořádně doktoři jí tu změnu nerozmlouvali? Jako že ona sama transgender by chtěla, aby změnu pohlaví doktoři dětem rozmlouvali víc a aby je přesvědčovali, že to děti nemají dělat? :o *crazy*
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Zappart
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 36
Dal: 706 poděkování
Dostal: 124 poděkování

Re: Spor o transgender. Britský soud zrušil omezení podávání blokátorů puberty dětem (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Zappart »

No, já jsem si z toho odnesl hlavně pocit, že schopnost dětí dát informovaný souhlas se řeší na základě politických tlaků.
Ovšem, pokud je dítě schopno dát informovaný souhlas se změnou pohlaví, jistě je také schopno dát informovaný souhlas k sexu. Jak by se na to tento soud díval?
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí

Zappart píše: neděle 19. 9. 2021, 17:48:58Ovšem, pokud je dítě schopno dát informovaný souhlas se změnou pohlaví, jistě je také schopno dát informovaný souhlas k sexu. Jak by se na to tento soud díval?
Ano, také jsem o tom přemýšlel, když jsem četl ten výraz "informovaný souhlas". Zajímalo by mne, na čem by se soudy shodly - dokáží děti dát informovaný souhlas nebo ne? A nebo pouze k sexu ne, ale ke změně pohlaví ano?
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
ve věku do: 11
Dal: 1146 poděkování
Dostal: 461 poděkování

Nový příspěvek od Dreamer »

Zappart píše: neděle 19. 9. 2021, 17:48:58No, já jsem si z toho odnesl hlavně pocit, že schopnost dětí dát informovaný souhlas se řeší na základě politických tlaků.
Jojo, v příštích pár letech se dozvíme, jak to s tou dětskou inteligencí a schopností porozumět následkům svých rozhodnutí vlastně je :).

Ale víš co, jedna věc je dějepis, a úplně jiná matika. A podle počtu exekucí to vypadá, že počítat neumí půlka národa. Bez ohledu na věk.
Fx100d
Administrátor
ve věku od: 3
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: yeelow (10.05.2010 22:04): njn, ty jsi ten dentální úchyl :D
Dal: 259 poděkování

Nový příspěvek od Fx100d »

Myslím, že si pletete pojmy, pánové. Zde se mluví o souhlasu s podáváním blokátorů puberty, nikoliv o souhlasu se změnou pohlaví. Změna pohlaví totiž spočívá ve třech krocích. Nejdříve jsou podávány právě blokátory puberty, poté přichází na řadu hormonální léčba a až pak operativní změna pohlaví.
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.
podivin
Člen skupiny ČEPEK

Fx100d píše: úterý 21. 9. 2021, 15:06:27Zde se mluví o souhlasu s podáváním blokátorů puberty, nikoliv o souhlasu se změnou pohlaví. Změna pohlaví totiž spočívá ve třech krocích. Nejdříve jsou podávány právě blokátory puberty, poté přichází na řadu hormonální léčba a až pak operativní změna pohlaví.
No dobře, ale ta dívka žalovala kliniku, že jí umožnila provádět první krok ve změně pohlaví, brát blokátory puberty. A ona arguemtovala, že nevěděla, co dělá. Takže jestli to dobře chápu. Ona se rozhodla, že si bude chtít nechat změnit pohlaví, proto chtěla od doktorů předepsat ty blokátory puberty. Pak si to asi později nějak rozmyslela a pohlaví změnit nechce (otázka je, jestli si také rozmyslela, že není jiný gender, že je skutečně žena) a teď žaluje doktory, že jí ty blokátory na její žádost předepsali a že ji měli asi odmítnout, dokud jí nebude 18 let. No a teď teda co, jsou 16letí dostatečně vyspělí, že se dokážou o svém genderu a o změně pohlaví sami rozhodnout nebo by to měli dělat rodiče (kteří netuší, jak se to dítě skutečně cítí) nebo by to měl dělat psycholog a když psycholog rozhodne, že změna nebude, tak prostě nebude, ať se dítě postaví třeba na hlavu? A když teda souhlas se změnou pohlaví mohou dát, tak mohou dát i souhlas se sexem nebo ne? Jaký je rozdíl uvědomovat si následky změny pohlaví a následky sexu? (tohle nění pochybování o věkové hranici, ale spíš polemika, co všechno děti dokáží samostatně rozhodnout a jestli to za ně opravdu musí/může rozhodovat někdo jiný).
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
ve věku do: 11
Dal: 1146 poděkování

Nový příspěvek od Dreamer »

Fx100d píše: úterý 21. 9. 2021, 15:06:27 Myslím, že si pletete pojmy, pánové. Zde se mluví o souhlasu s podáváním blokátorů puberty, nikoliv o souhlasu se změnou pohlaví.
Neřekl bych. Soudě podle sporu popsaného v článku je samo podávání blokátorů puberty dost závažným zásahem do vývoje dítěte, a některé děti zjevně nemusí být schopné dát k takové terapii informovaný souhlas, aniž by ho později nelitovaly.
Fx100d
Administrátor

Ta blokace puberty je tu právě proto, že si to dotyčný může rozmyslet. Je to reverzibilní léčba, to znamená, že po vysazení těchto léků se normálně dostaví puberta a člověk normálně dospěje a nezanechá to na něm žádné následky. Je to tedy jen takový žabomyší spor o ničem. A když se ptáš, kdo o tom má rozhodnout, tak věz, že u nás je to úplně jinak. K zahájení léčby se nerozhodne sám lékař na žádost dotyčného, ale schází se komise, která rozhodne, zda ke změně pohlaví může dojít, či nikoliv. Blokátory puberty dají dotyčnému jen čas na rozmyšlenou. Následná hormonální léčba pak už tak reverzibilní není, může na člověku zanechat nějaké následky. Proto je možné ji zahájit až později, kdy už je daný jedinec schopný ten informovaný souhlas dát. Stejně ale musí před komisi, která mu léčbu povolí, nebo ne. Je to podobné, jako s kastrací, která je u nás legální, ale nemůže jí nikdo nařídit, musí o ní pacient sám požádat, ale i tak se schází opět komise, která zkoumá, zda se tímto způsobem dotyčný jen nechce trestat, nebo jestli jeho motivací není jen ukončení ústavní léčby.

Jinak o tématu a jak to chodí u nás se můžeš dočíst třeba zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/lecenych-transsexualu-v-cesku-pribyva-vice-premen-je-na-muze/r~1cc7612a20c511eab1410cc47ab5f122/
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.
Fx100d
Administrátor

Dreamer píše: úterý 21. 9. 2021, 18:20:42
Fx100d píše: úterý 21. 9. 2021, 15:06:27 Myslím, že si pletete pojmy, pánové. Zde se mluví o souhlasu s podáváním blokátorů puberty, nikoliv o souhlasu se změnou pohlaví.
Neřekl bych. Soudě podle sporu popsaného v článku je samo podávání blokátorů puberty dost závažným zásahem do vývoje dítěte, a některé děti zjevně nemusí být schopné dát k takové terapii informovaný souhlas, aniž by ho později nelitovaly.
Viz můj příspěvek výše a odkaz v něm. Blokace puberty je plně reverzibilní zákrok.
Bouře
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 5
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 16
Výkřik do tmy: Tichá voda břehy mele...
Dal: 401 poděkování
Dostal: 152 poděkování

Nový příspěvek od Bouře »

Viz můj příspěvek výše a odkaz v něm. Blokace puberty je plně reverzibilní zákrok.
Aha takže když budu takovéto blokátory puberty brát třeba od 14 a po 7 letech se je rozhodnu vysadit, tělo mi doroste do plně dospělé podoby, jako bych nikdy žádné blokátory nebrala? Nejsem lékař, ale pravděpodobně i tady budou rizika, že se prostě něco pokazí a ta puberta už neproběhne, nebo proběhne nedostatečně.
Můj život je někdy vážně podivný...
Fx100d
Administrátor

Tak dlouho to určitě brát nebudeš. Navíc, ve 14 letech už je to tak trochu zbytečné, protože puberta už probíhá a u většiny lidí je již téměř u konce. Tato procedura je určena mladším a rozhodně není nutná, jen je pak následná přeměna trochu jednodušší. Jinak, každá léčba má jistá rizika. Jaká jsou u této, nevím. Nejsem odborník a o změnu pohlaví jsem se nikdy nějak více nezajímal. Nicméně, pokud odborníci tvrdí, že po vysazení normálně puberta proběhne, bude to nejspíše pravda. Spíš si myslím, že ta rizika budou spočívat v nějakých vedlejších účincích těch léků. Například Androcur, který jsem bral způsoboval růst prsou a mírnou bolest bradavek. Po vysazení však tyto účinky vymizeli. To je ale spíše už hormonální léčba. Na detaily bychom se museli zeptat nějakého endokrynologa či sexuologa. Ti by určitě dali lepší odpověď. Navíc je otázkou, jak to vše probíhá v Británii, zda tam také mají nějaké komise a pacient musí k vícero odborníkům jako u nás, nebo zda tam rozhodne jen sexuolog. Těch otazníků, které nám tento článek nezodpoví je hromada.
podivin
Člen skupiny ČEPEK

Fx100d píše: úterý 21. 9. 2021, 18:34:52 Ta blokace puberty je tu právě proto, že si to dotyčný může rozmyslet. Je to reverzibilní léčba, to znamená, že po vysazení těchto léků se normálně dostaví puberta a člověk normálně dospěje a nezanechá to na něm žádné následky. Je to tedy jen takový žabomyší spor o ničem.
No takže slečna dospěla, zřejmě tedy později než ostatní, tak se možná vzteká proto, že zatímco ostatní děvčata lákala kluky na svoje vnady, tak ona vypadala pořád jako dítě?

Soud tedy rozhodl dobře, že když má dítě pocit, že by mohlo být trans, tak si zablokuje pubertu, než dospěje a dokáže si to ujasnit, jestli je opravdu trans nebo to byl jen mylný pocit.

A srovnávat to se souhlasem se sexem je mimo, to leda by se dalo přirovnat k tomu, kdyby nějaký dospělák navrhl sex dítěti, tak by se tomu dospělákovi zablokoval jakýkoliv jiný sexuální kontakt na pár let a teprve později, až by dítě dospělo, tak by dalo nebo nedalo souhlas k sexu s tím dospělákem. Jo, takhle nějak by to mohlo fungovat - pak by si každý prasák dobře rozmyslel, koho k tomu sexu bude přemlouvat.
Fx100d
Administrátor

podivin píše: úterý 21. 9. 2021, 19:23:36 [
No takže slečna dospěla, zřejmě tedy později než ostatní, tak se možná vzteká proto, že zatímco ostatní děvčata lákala kluky na svoje vnady, tak ona vypadala pořád jako dítě?
Těžko říct, třeba to tak je, třeba ne. Je to jako u jiných článků, psal to nějaký novinář, který na danou problematiku není odborníkem a více by nám asi napověděl spis nebo rozsudek, kde bude více detailů. Takto se můžeme jen domnívat, co bylo předmětem žaloby a co té dívce vadilo.