Příčina pedofilie (Humanista)

Diskuze k dotazům zaslaným do naší Poradny. Chcete-li se sami na něco otázat odborníků či zdejších členů, navštivte prosím formulář na našem webu - www.pedofilie-info.cz/vlozit-dotaz-do-poradny/.
Uživatelský avatar
Humanista

Příčina pedofilie (Humanista)

Nový příspěvek od Humanista »

Příčina pedofilie - dotaz v poradně
Humanista píše:Někde jsem se dozvěděl, že kořeny pedofilie lze hledat v citové deprivaci pedofilně orientovaného v dětství či v tom, že sama dotyčná pedofilní osoba měla v dětství vztah (resp. byla zneužívána) pedofilem. Je to mýtus? Resp., je pedofilie vrozená jako např. homosexualita?
MUDr. Antonín Brzek odpovídá:

Milý příteli,

Vše nasvědčuje tomu, že pedofílie je skutečně vrozená. Kdysi jsme se domnívali, že se člověk rodí s jakousi vrozenou predispozicí, která může být rozvinuta potom nějakými frustrujícími faktory výchovnými. Nyní se ale stále více ukazuje, že vliv výchovných vlivů je podružný.

Pokud jde o to, zda zkušenost se sexuálním zneužíváním v dětství se může nějak na vzniku pedofílie podílet, není to jasné. Skutečností je, že pedofilové si na pohlavní zneužití pamatují častěji, než muži zaměření na dopělé ženy. Nicméně je docela možné, že právě pedofilové si ty zážitky snáze zapamatují, kdežto u těch druhých nehrají žádnou emoční roli, a tak na ně zapomenou. Ona totiž zkušenost s pohlavním zneužitím v dětství je velmi častá.

S pozdravy
MUDr. Antonín Brzek, sexuolog