Co mám dělat?

Dotaz vložen 17.9.2020

Dobrý den, je mi 21 let, žil jsem 2 roky s přítelem (přítel 26 let), po nějaké době jsem si začal všímat, že se zajímá o malé děti, dokonce jsme 2 malé děti hlídali. Jednou mi řekl, že se s jedním z nich (11let) vyspal, došlo k orálnímu uspokojení a děti to teď od něj vyžadují, protože jim za to nabízí oblečení, výlety a peníze… Odprostil jsem se od něj a nyní jsme už přes 2 měsíce od sebe. Jenže, vidím teď všude příspěvky typu „krásný výlet“ a je tam s nimi na fotkách… Věděl jsem to už dřív a chtěl jsem mu opravdu pomoct snažil jsem se co mi jen síly stačili. Momentálně jsem psychicky na dně, nemohu malé děti ani vidět, přesněji malé kluky, jakékoliv, ne zrovna ty dva. Když vidím malého polonahého kluka, začnu se klepat, nemůžu mluvit a začne se mi zvedat žaludek, mám pocit jako bych měl co nejdřív utéct. Přemýšlím tedy nad dvěma dilematy.

První, jak mu pomoct? Když se neumí hlídat. Nevím jak, když už spolu nemáme teoreticky nic společného. Bohužel měl v počítači přes 200 fotek a videí malých dětí, za které i dost možná platil, udělal jsem věc, za kterou se sám stydím… Řekl jsem to rodičům těch dvou „11 letých“ kluků, ale oni mi na to odpověděli naprosto jednoduše „Máme ho rádi takového jaký je“

Druhé, přemýšlím nad tím jestli se mi díky tomu nevybudovala posttraumatická stresová porucha. Stačí, když jsem našel tuto stránku, a minimálně 15 minut jsem brečel.

MUDr. Antonín Brzek odpovídá:

Nojo, milý příteli,

Váš odpor k malým klukům nyní je asi normální žárlivostí, je to přirozené.

Nicméně, pokud máte Vašeho bývalého přítele rád, více byste mu pomohl, pokud byste zůstali ve vztahu. Bude-li nyní, po Vašem rozchodu, v sexuální nouzi (vycházím z toho, že když jste spolu byli, tak mezi Vámi asi nějaký sexuální život fungoval), tak nebyl tak silně puzen k nelegálnímu jednání, a nyní mu asi propadne v plné míře. Také byste měl příležitost mu opakovaně vysvětlovat, že nejedná správně, kdežto nyní je Váš vliv na něj nulový.

To, že rodiče těch dvou kluků mu to tolerují, neznamená, že se nedopustí v budoucnu něčeho dalšího, co ho přivede do kriminálu.

S pozdravy a přáním dobré mysli

MUDr. Antonín Brzek

Marco Freeman odpovídá:

Ahoj Tomíku,

to, co popisuješ, je nezáviděníhodná situace. Je důležité ale nevidět to jen z tohoto úhlu pohledu. Chápu, že jsi na přítele naštvaný a evidentně na děti žárlíš, že Tvůj přítel zlomil Tvou důvěru a respekt v něj.

Co je ale v této chvíli důležitější než žárlivost, tak to, že pokud je pravda to, co říkáš, že Tvůj přítel zneužil děti (a pravděpodobně je dále zneužívá, je-li s nimi v kontaktu), tak tuto situaci musíš řešit. Nejen z hlediska morálky, protože těm dětem to může způsobit doživotní trauma a musí se zabránit pokračování zneužívání (obzvlášť, když si je za to zneužívání „kupuje“ různými dárečky a vede je tím morálně k prostituci), ale i z hlediska zákona jsi povinen překazit zneužívání dítěte, v tomto případě (kdy Tě Tvůj bývalý přítel neposlouchá a asi i rodiče jsou hluší) asi jedině tím, že ho nahlásíš na Policii České republiky. V opačném případě, pokud by ses rozhodl toto neřešit, se vyjma morální odpovědnosti, že jsi věděl, že někdo ubližuje dětem, ale nezasáhl jsi, vystavuješ riziku trestního stíhání, které pro tebe dle § 367 Trestního zákoníku může skončit odsouzením k trestu odnětí svobody až na 3 roky.

Takže v tomto případě prosím zaujmi zodpovědný postoj a pokud víš, že přítel dané děti zneužil a řekl Ti i to, že děti to po něm teď vyžadují (což v žádném případě neznamená, že jim to nemůže způsobit trauma), tak jej prosím nahlaš. V tomto případě nejde o dobro Tvého přítele, který si evidentně vybral, jakou cestou se vydá (a to cestou zneužívání dětí a zničení Tvé důvěry), ale o dobro dětí a dobro Tvé.

Pevně doufám, že se rozhodneš pro správnou věc.

S přáním všeho dobrého,

Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

Diskuze k dotazu

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.