Cenzura na sociálních sítích ohledně pedofilie

Asi většina lidí, co tento článek čte, ví, že já jako Bouře jsem byla spolu se svými kolegy, jako například Cykle02, Kasz nebo Pavel01 hodně aktivní na Twitteru. Podmínky na Twitteru se však velmi změnily a myslím, že dělat jakoukoliv osvětu ohledně pedofilie na sociálních sítí je dnes opravdu velmi obtížné a neefektivní, ne-li nemožné. Článek je psaný hlavně z mého pohledu, ale zkusím tu zrekapitulovat celou historii aktivity členů ČEPEK a samotného ČEPEKu na Twitteru.

Historie aktivity – Twitter před Elonem Muskem

Když byl ČEPEK v polovině roku 2021 pod DDOS útokem, rozhodl se tehdejší administrátorský tým založit Twitter účet @SpolekCEPEK. Nejprve sloužil hlavně k tomu, aby informoval své uživatelé o probíhajícím DDOS útoku, a jak celou situaci řeší. Když DDOS útoky pominuly, na oficiálním účtu ČEPEK začal být aktivní hlavně Kasz, který začal psát pod příspěvky lidí, kteří řešili pedofilii, nebo tento pojem používali v nesprávném významu. Zkrátka začal šířit osvětu skrze Twitter a mnoho lidí tehdejší účet začalo sledovat. Tehdy snad více než 100 sledujících. Tento účet vydržel přes rok, než ho nakonec Twitter zrušil.

Tehdy už se nový Twitter účet nezaložil, a tak na Twitter začal psát Cykle. Uvědomila jsem si, že když může Cykle, tak můžu i já. Tak jsem se přidala taky pod účtem Boure77. Kromě toho, že jsem odpovídala různým lidem na tweety, jsem taky posílala příspěvky i na svoji zeď, a posílala tam hlavně různé články, videa a podcasty, které se pedofilie týkaly. Tehdy mi můj první účet smazali po měsíci, kvůli zveřejnění jednoho článku od Prostasie s hashtagem, který se Twitteru asi nelíbil.

Hned druhý den jsem si založila nový účet se jménem Boure_77, který mi vydržel rok s více než 2000 příspěvky a skoro 50 sledujícími. Dávala jsem si na své formulace, které by mohly vyznít jinak, než bych chtěla, více pozor. Přišlo mi čím dál více důležitější nepsat jen odpovědi na Tweety o pedofilii, ale vytvářet i svůj vlastní obsah a dávat ho na svoji zeď. I díky tomu mě začalo sledovat více lidí, protože mnoha z nich můj obsah přišel zajímavý, a všimla jsem si, že dost lidí na ty odkazy na média kliká, někteří i lajkují nebo sdílí. Jednou se jeden můj sledující dokonce podíval na ČEPEK chat a dokonce mi napsal jeden pedofil, který se mi svěřil, že se mu líbí malé děti a že je rád, že ho někdo chápe.

Mnoha lidem jsem já nebo i ostatní byli už do začátku nepohodlní. Někteří na nás začali slovně útočit, někteří i říkat naprosto čisté lži, na které nikdy neměli důkazy. Často i překrucovali pravdu, kdy začali tvrdit, že jsme napsali něco, co jsme nikdy nenapsali. Někteří uživatelé na Twitteru se dokonce na naše fórum podívali a začali vytrhávat příspěvky z kontextu diskuzí, třeba jen příspěvek nebo i jen část příspěvku z celého vlákna, který byl naprosto vytržený z kontextu. Z názoru jednoho člověka, který na našem webu nebyl nikdy více aktivní, nebo se mu ostatní uživatelé jeho přesvědčení naopak snažili vyvrátit, dokázali prezentovat, že takový názor prezentuje samotný ČEPEK. https://pedofilie-info.cz/vyjadreni-ceskoslovenske-pedofilni-komunity-ke-screenshotum-z-diskuzniho-fora/ Často v tom zkrátka hrála akorát čistá nenávist a toxicita. Nic mě ale nezastavilo od toho, abych tuto činnost dělala dál.

Muž svobody slova

Elon Musk převzal sociální síť Twitter koncem roku 2022. Dlouhou dobu i po jeho převzetí byl na Twitteru relativně klid a dalo se tam vcelku normálně fungovat. Už tenkrát se však Elon Musk dost tvrdě ohradil vůči jednomu uživateli, který se oficiálně hlásil k tomu, že je „minor attracted person“ s tím, že tohle není na této platformě tolerováno. Od léta roku 2023 začal být na Twitteru vcelku čím dál větší zmatek, a tehdy mi i algoritmus smazal můj druhý účet a musela jsem tedy začít znovu. Bohužel jsem přišla o mnoho příspěvků a sledujících, které už jsem zpětně nenašla.

Z Twitteru se postupem času začala stávat žumpa. Na Twitteru bylo čím dál více botů, falešných účtů, dezinformací, podporovatelů Ruska, spamu… Začalo mě to tam více a více štvát. Ani ne tak kvůli lidem tam, jako kvůli algoritmu, který tyto věci příliš neřešil. Založila jsem si tedy svůj třetí profil, ale fungovat s ním bylo již mnohem obtížnější.

Již dlouhou dobu jsem však přemýšlela, že bych mohla spravovat oficiální účet ČEPEK na Twitteru. Měla jsem i novou strategii a poučila jsem se z minulých chyb. Chtěla jsem se mnohem více zaměřit na obsah na zdi, než na odpovědi. Měla jsem vypracované infografiky a plán, co budu na síť Twitter přispívat. V listopadu jsem dostala správu oficiálního účtu na starost a založila jsem jej.

Ze začátku bylo těžší se rozběhnout, ale nakonec to vypadalo, že by to mohlo jít, až na to, že vůbec.  Já i mí kolegové na Twitteru nebyli téměř vůbec vidět. Příspěvky měli obvykle třeba jen 5 zobrazení, jelikož byly skryté, a na odkazy, které jsme k těm příspěvkům posílali téměř nikdo neklikal. Za 2 měsíce mi tento účet smazali, přestože jsem neporušila žádná pravidla Twitteru, stejně jako na mém minulém účtu. I tak jsem si zachovala naději a nevzdávala se. Chtěla jsem v nejbližší době založit další účet s tím, že možná pokud si zaplatím předplatné, nebude tak lehké náš účet smazat.

Poslední Kapka

V únoru tohoto roku známý debatér a influencer Timofej Kožuchov, na sociálních sítích především pod názvem „Debatní deník“, na platformě „X“ vysvětloval, že většina pedofilů nikdy dítě nezneužije, svoji orientaci si nevybírají a že většinu sexuálního zneužívání dětí nemají na svědomí pedofilové. Po několika dnech byl však jeho účet s více jak 10 tisíci sledujícími a ověřením pozastaven, přestože na tato tvrzení měl data. I přes jeho odvolání je však jeho účet stále pozastavený

Popravdě tehdy jsem si řekla, že nad „X“ lámu hůl. Jak je možné, že kvůli jednomu příspěvku na Twitteru, kde říká víceméně jen fakta o pedofilii, dostane ban člověk, který má na „X“ takový dosah a je „ověřený“? V tu chvíli mi bylo jasné, že i kdybych se snažila sebevíc, pokud mě uvidí jen trochu víc lidí, nalepí se na mě i všichni ti, co jdou proti nám, a „X“ mě prostě zablokuje stejně jako moje kolegy, přestože neporušuji žádná pravidla. „X“ nebo spíše Twitter už není takový, jaký býval. Pokud někdo napíše něco o pedofilii, můžou vás zabanovat a tento obsah je tak skrýván a netoleruje se. Na druhou stranu obsah, kde se pedofilům nadává, ten tam být klidně může. Svoboda slova ano, ale očividně jen pro některé a pro konkrétní politické spektrum.

Ostatní sociální sítě

Bohužel ani ostatní sociální sítě na tom nejsou o moc lépe. Facebook ani Instagram vám již nedovolí ani vyhledávat cokoliv o pedofilii. Stačí, abyste do vyhledavače napsali jakoukoliv variantu slova pedofil, a dá vám to akorát zdroje na odbornou pomoc, což je na jednu stranu fajn, že Vám to doporučí například projekt Parafilik, ale nemožnost vyhledávat některá témata je poměrně omezující a zavání to cenzurou, která nikdy ničemu nepomůže. Ještě si pamatuji na doby pár let zpět, že tam byli například hastagy #pedofilia nebo #pedofilie. Pokud byste snad chtěli argumentovat tím, že tam snad byla dětská pornografie, nebo jinak nevhodný materiál, vyvedu Vás z omylu. Kromě nenávistných příspěvků tam totiž byly často i MAP (minor attracted person) vlajky nebo profily samotných MAP.

Sociální síti Youtube se toto téma také příliš nelíbí. Stačí, aby se ve vašem komentáři objevilo slovo „pedofil“, a okamžitě Vás skryjí, abyste nebyli vidět. Taky maže účty pedofilům, kteří se snaží o pedofilii šířit informace.

Co vím od svých zahraničních kolegů, ostatní sociální sítě na tom většinou nejsou o moc lépe. Dříve byla hlavně na Twitteru poměrně početná MAP komunita, která je však po všech těch zásazích velmi řídká a omezená. Zajímavou ukázkou toho může být například oficiální účet mezinárodní pedofilní komunity Virped, kteří jsou proti sexuálnímu zneužívání dětí a mají pouze 32 sledujících. 

K čemu je to dobré?

Jedno vím jistě. I když se budou sociální sítě snažit skrývat téma pedofilie, i když společnost bude zavírat oči nad tím, že jsou i pedofilové, co chtějí žít v souladu se společenskými pravidly a nechtějí ubližovat dětem, pedofilové tu stále budou a to, jaký k těmto lidem zaujme společnost postoj, ovlivní i jejich postoj k jejich vrozené a neměnné sexualitě.

Pokud lidi, které přitahují děti, donutíme žít ve strachu, zamezíme jim přístup k věrohodným informacím a pedofilním komunitám, které jsou proti sexuálnímu zneužívání dětí. Pokud budeme dělat, že neexistují, akorát je přimějeme k hledání si informací o pedofilii někde, kde ty informace nemusí být věrohodné, či někde, kde lidé nechtějí žít v souladu s pravidly společnosti.

Pokud Vám tedy skutečně záleží na bezpečnosti dětí a nejsou to jen plané řeči, je dobré si uvědomit, že právě komunity jako třeba ČEPEK dávají pedofilům dobrou zpětnou vazbu a informace, které jim pomáhají se svojí sexuální preferencí lépe žít, aniž by někomu způsobovali újmu. Je tedy skutečně dobré a prospěšné nás tímto způsobem cenzurovat?

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.