Barva mléka (Ikke Naken)

(Originální název: Ikke Naken, anglický titul: Colour of Milk, Norsko 2004. GL obsah: 90%, BL obsah: 35%, kvalita filmu: 70%. Hrají: Julia Krohn, Bernhard Naglestad, Andrine Saeter, Reidar Sørensen a další. Délka 90 minut, k dispozici české titulky.)

Po Bare Skyer Beveger Stjernene (Jen mraky hýbou hvězdami) natočila norská spisovatelka a režisérka Torun Lian film i podle své druhé knihy. Vrací se k tématu problémů dospívání, hledání vlastní cesty a první lásky, která spasí tápající duši dospívající dívky.

A u dvanáctileté Selmy je toho k nápravě hodně. Selmino dospívání rozhodně neprobíhá v klidu, dívka je stále nevyrovnaná s úmrtním matky během svého porodu, přehnaně filosofuje, je nepříjemná na lidi kolem sebe, snaží se ignorovat kluky a nutí k tomu i své kamarádky. Julia Krohn přitom v nelehké ústřední roli podává uvěřitelný výkon, nechtěl bych ji potkat ve špatné náladě.

Ikke Naken se točí kolem problémů, které má Selma sama se sebou. Její odmítání kluků a lásky samozřejmě nemá věčného trvání, a ač se všemožně brání, nemůže zapomenout na blonďáka Andyho, ale ani na mladého farmáře ze Švédska, který jí zamotá hlavu nejen rébusem o skutečné barvě mléka (přece byste si nemysleli, že je uvnitř bílé).

Film kombinuje především komediální prvky (především Selmino věčné mudrování, ignorování a urážení ostatních) s méně častými prvky dramatu, kdy se divák bojí, aby si Selma nepokazila vše, co může. Melancholická nálada zde hraje významnou roli, ale není patrna tolik, jako v předchozím díle od Torun Lian.

I když Ikke Naken aspoň pro mě zaostává za Bare Skyer Beveger Stjernene, se kterým má mnohé společné, a nedosahuje ani kvalit nejlepších skandinávských snímků, jedná se o dobrý film s mnoha kvalitními momenty, který by si žádný labužník filmů o dospívajících dívkách neměl nechat ujít.

Už jste film Ikke Naken viděli? Můžete vyjádřit svůj názor a ohodnotit jej! [kkratings]

České titulky ke stažení:

-> Z Titulky.com

Diskuze k filmu na fóru

Hrají:

 

 

 

Selma (Julia Krohn) – 95% (čas ve filmu)

 

 

 

 

Andy (Bernhard Naglestad) – 35%

 

 

 

 

Elin (Maria Elisabeth A. Hansen) – 35%

 

 

 

 

Ingun (Marie Kinge) – 35%

 

Trailer na youtube

Ikke Naken na ČSFD

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavé filmy se štítky , , , , , , , . Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.